Velmi výrazně, na necelou čtvrtinu v porovnání s rokem 2022, klesl vloni počet migrantů zadržených policisty v Plzeňském kraji. „Ke značnému omezení tranzitní nelegální migrace přes Českou republiku došlo díky opatření členských států Evropské unie na vnitřních i vnějších hranicích a dalších států na „Balkánské cestě“,“ vysvětlil plzeňský krajský policejní ředitel Petr Macháček. Doplnil, že na rozdíl od přechozích let nebyl vloni v kraji zadržen ani žádný pachatel, který by migraci organizoval či cizince převážel.

Zatímco v roce 2022 zadrželi policisté v Plzeňském kraji celkem 107 nelegálních migrantů, vloni jich bylo mnohem méně, pětadvacet. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v podzimních měsících. Nejčastěji byl záchyt státních příslušníků z Turecka (11) a Sýrie (7), ale v rukou mužů a žen zákona skončili i uprchlíci původem z Afghánistánu či Kamerunu.

Naopak v rukou policistů neskončil ani jeden převaděč. Na rozdíl od předchozích let - v letech 2018 až 2022 jich bylo celkem osm.

Zařízení pro zajištění cizinců v Balkové na Plzeňsku hlídá uvnitř bezpečnostní služba, zvenku policie. Výzdobu stěn a místností si cizinci, čekající na vyhoštění, vyrobili sami.
Vysoký plot, tři druhy jídla. Deník zjistil, jak se žije cizincům v Balkové

„Z loňských 25 tzv. nelegálních migrantů bylo 14 osob zajištěno v rámci mezinárodního vlakového spoje, pět osob bylo zajištěno v rámci kontroly osobního vozidla, čtyřikrát šlo o zajištění v nákladním vozidle a dvakrát šlo o pěší způsob,“ zbilancoval Macháček. Doplnil, že vyhledávání tranzitní nelegální migrace je dlouhodobě prioritou odboru cizinecké policie, resp. prioritou Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, přičemž do této oblasti jsou zahrnuty i pobytové kontroly na vytipovaných migračních trasách, v průmyslových zónách a ubytovacích zařízení a patří do každodenního zaměření standardního výkonu služby. „V minulém roce jsme na problematiku nelegální tranzitní migrace zrealizovali celkem 79 akcí většího rozsahu. Stejný počet akcí byl proveden společně s německými kolegy v tzv. společných hlídkách,“ konstatoval krajský policejní šéf.

Dodal, že policisté z odboru cizinecké policie převzali v roce 2023 dle „readmisní dohody“ mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo od orgánů Spolkové policie celkem 322 osob. Nejvíce jich bylo předáno v říjnu (62) a v letních měsících (červenec - 43, srpen – 42). Nejpočetnější skupinou byli státní příslušníci ze Sýrie, následovali Moldavané.