Akce začala v sobotu okolo 18. hodiny příjezdem prvních účastníků na parkoviště před nákupním centrem v Černicích. Asi po dvou a půl hodinách se vyznavači upravených aut přesunuli na parkoviště u dalšího plzeňského obchodního centra, a to na Rokycanské ulici. Celou akci monitorovalo několik desítek policistů ve spolupráci s plzeňskými strážníky.

Policisté se zaměřovali především na bezpečnost a plynulost silničního provozu a na zajištění veřejného pořádku. Sraz se ani tentokrát neobešel bez protiprávního jednání a policisté kromě běžných pokut řešili i omezení technické způsobilosti vozidel. Sedmi řidičům byla ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu omezena technická způsobilost vozidla na dobu 30 dní, protože na vozidlech byly zjištěny vážné závady,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Hodan.

Jednalo se například o nesprávné rozměry pneumatik, příliš zatmavená skla či neschválené díly pro provoz - spojlery, výfuky, podsvícený podvozek apod. U jednoho řidiče došlo k omezení technické způsobilosti z důvodu nesplnění limitů při mobilním měření emisí. „Tito řidiči musí závady odstranit a projít prohlídkou ve stanici technické kontroly. Až poté bude technická způsobilost vozu obnovena,“ upřesnil Hodan.

Nehoda dodávky v Plzni na rohu ulice Palackého nám. a sady Pětatřicátníků.
Šok v Plzni: Dodávka prorazila zábradlí v sadech Pětatřicátníků

Policisté při svých kontrolách odhalili také šest řidičů, kteří neměli uhrazené pokuty za své předchozí přestupky v celkové výši 55 600 korun. „Většina z nich dlužné částky na místě zaplatila, nicméně jeden řidič nebyl schopen svůj dluh na místě uhradit. Tomu tak policisté museli zadržet registrační značky od vozidla a dostane je zpět až po zaplacení celé částky,“ pokračoval.

V několika desítkách případů došlo také k překročení nejvyšší dovolené rychlosti a ve třech případech bylo překročení tak výrazné, že řidičům byl na místě zadržen řidičský průkaz. „Dalšími prohřešky byl například nesprávný způsob předjíždění, nesprávný způsob jízdy, nepoužití bezpečnostních pásů nebo držení mobilního telefonu za jízdy,“ dodal Hodan za Policii České republiky.

Několik z řidičů, kteří si chtěli Plzeň projet rychleji, než dovolují pravidla, přistihli také plzeňští strážníci, jeden z nich si to přitom od Olympie v Černicích chtěl projet pěkně zostra. „Jeden z motoristů se Nepomuckou ulicí řítil rychlostí 97 kilometrů v hodině. Dopravní přestupek s ním dořeší správní orgán, očekávat ale může tučnou pokutu, šest připsaných bodů do karty řidiče a také si pár měsíců nezařídí,“ uvedla za Městskou policii Plzeň její mluvčí Jana Pužmanová.

Celkem strážníci při akci zjistili přes tři desítky dopravních přestupků, na pokutách rozdali přes 22 tisíc korun. Kromě rychlé jízdy se jednalo převážně o porušení zákazu vjezdu.