Bylo to jinak, ženy byly opilé a agresivní, já je nemlátil, jen jsem se s nimi hádal a pošťuchoval. Nejsem žádný nepřítel Ukrajinců, volil jsem třeba Petra Pavla, známého svou náklonností k této zemi. Tak by se dalo shrnout pondělní vyjádření provozovatele pouťových atrakcí Zdeňka Holzknechta (49) u Okresního soudu Plzeň-sever, který začal projednávat jeho konflikt se dvěma ukrajinskými ženami na pouti v Plasích. Podle obžaloby je vulgárně urážel kvůli jejich národnosti, surově napadl a jednu dokonce zranil tak, že byla se zlomeným nosem a dalšími zraněními hospitalizována v nemocnici a operována.

Zdeněk Holzknecht u Okresního soudu Plzeň-sever | Video: Deník/Milan Kilián

Incident se odehrál vloni 13. srpna okolo 20. hodiny poblíž areálu Velká louka v Plasích, kdy se tam konala pouť. Podle obžaloby Holzknecht, který žije v Praze, v prostoru kraje dráhy pro bruslaře chtěl po zde sedících T. T. a L. K., aby mu udělaly prostor pro projetí jeho Škody Octavia s vlekem, na což ženy nereagovaly. „Obžalovaný tedy vystoupil z vozidla a poté, co zjistil, že jsou Ukrajinky, křičel na ně „ukrajinský svině, ukrajinský kur.., ukrajinský štětky, vypadněte“. Následně přišel až k poškozeným a bezdůvodně nejméně třikrát udeřil otevřenou dlaní do obličeje T. T., dále ji chytil za vlasy a tahal ji za ně, až jí vytrhl chomáč vlasů, poté ji vzal za tričko a zvedl ji ze země, kdy T. T. se podařilo obžalovaného odstrčit, šla k jeho vozidlu,“ popsala státní zástupkyně Marie Čechová.

Dodala, že T. T. si sedla dovnitř a vzala mu klíče od vozidla, aby nemohl odjet. Obžalovaný ji poté znovu tahal za vlasy a triko v úmyslu dostat ji ven z vozidla. „V tu chvíli k němu zezadu přistoupila L. K., chytila obžalovaného za triko a udeřila ho do zad a krku, na což reagoval tím, že ji nejméně 2x udeřil rukou sevřenou pěst do obličeje. L. K. upadla na trávník a zůstala bezvládně ležet. Utrpěla zlomení nosních kůstek, zlomení kostí tvořících lícně-čelistní komplex a zlomení přední stěny čelistní dutiny,“ popsala Čechová s tím, že cizinka musela být hospitalizována a operována.

Holzknecht soudu řekl, že v osudný den měl na pouti autodrom a vláček, jeho příbuzní tam měli další atrakce. Když skončila pouť, chtěl vše naložit na návěs a odjet. V projetí mu ale bránily dvě ženy, které seděly s dětmi na kraji dráhy. „Zastavil jsem, vystoupil a řekl, že potřebuji projet. Nerozuměli jsme si, došlo k verbálnímu konfliktu, hádali jsme se. Asi jsem řekl něco jako „blbé Ukrajinky“. Pak jsme se pošťuchovali a jedna z nich mi vlezla do auta, myslel jsem, že mi ho chce ukrást. Snažil jsme se ji vytáhnout ven, druhá mě mlátila pěstmi do krku,“ řekl s tím, že ani jednu ze žen surově neudeřil.

Dále uvedl, že když se otočil, ležela mladší z Ukrajinek na zemi, byla asi v bezvědomí. „Druhá, místo aby jí pomohla, si fotila registrační značku mého auta,“ řekl s tím, že příčinou konfliktu byl podle něj alkohol požitý ženami, válely se jim totiž u nohou lahev vodky a další pití. „Vyčkal jsem na místě na záchranku a policisty. S těmi jsem spolupracoval, oni mi fotili dlaně, ruce, fotili mě celého nahého, měl jsem modřiny. Řekli, že se ozvou. Až za čtrnáct dní se ozvala kriminálka. Vypověděl jsem v Plzni, jak to bylo, odjel jsem a když jsem byl u Rokycan, volali mi, že se mám vrátit,“ líčil s tím, že pak byl nečekaně vzat do vazby.

Přiznal, že před 23 lety byl odsouzen za výtržnictví, když onanoval na veřejnosti, i to, že na jedné ze sociálních sítí sdílel protiukrajinské obrázky. Vysvětloval to náladou ve společnosti. „Když jsme byli mladí, mohli jste jít po Americké třídě nebo na náměstí Republiky. Dnes se tam všichni bojí. Stojí tam skupiny podnapilých ukrajinských mužů a hrozí konflikt,“ vysvětlil s tím, že ale konfliktu lituje. Proti Ukrajincům dle svých slov nic nemá. „Chodil jsem s Ukrajinkou, volil jsem Petra Pavla, který je znám svou náklonností k Ukrajině,“ hájil se.

Zmocněnkyně poškozených přečetla jejich prohlášení, v němž je mimo jiné uvedeno, jak se obě nyní bojí. Pro obě žádala odškodné 50 tisíc korun, pro L. K. navíc bolestné 170 tisíc korun.

Naopak Holzknechtův obhájce připomněl, že zraněné ženě bylo při lékařském ošetření po incidentu naměřeno bezmála 2,5 promile alkoholu.

Líčení bude pokračovat v září výslechy poškozených a svědků. Za výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci hrozí obžalovanému až pět let vězení.