Je to pro něj během posledního roku již druhý peněžitý trest od soudu, první dostal před necelým rokem za to, že byl ve službě opilý a v tomto stavu dokonce vyjel k pacientce s infarktem. Teď se ale podle svých zaměstnavatelů, záchranky i Fakultní nemocnice Plzeň, chová vzorně, což mu pomohlo. Hrozily mu totiž až tři roky vězení.

Trestného činu neposkytnutí pomoci se Štěpáník podle obžaloby dopustil v lednu 2021, kdy byl vedoucím operátorem směny na pozici dispečera záchranky. „Odmítl zaslat vůz zdravotnické záchranné služby Jozefu K., ročník 1961, ačkoli jeho syn i snacha opakovaně volali na linku 155 se žádostí o zaslání sanitky do Přeštic, kdy podrobně popsali zdravotní stav poškozeného s tím, že již deset dní nejí, tři dny špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Renata Havelková. Doplnila, že muži hrozilo selhání základních životních funkcí, i tak pomoc nepřijela. Jozef K. druhý den zemřel.

Lékař Jan Štěpáník u Okresního soudu Plzeň-jih. | Video: Deník/Milan Kilián

Syn zemřelého soudu řekl, že rodina marně prosila o pomoc, a stěžoval si na chování lékaře. „Byl arogantní. Říkal, že ho máme naložit do auta a odvézt sami. Vybavuji si, že se třeba ptal, zda má naše auto volant,“ posteskl si.

Štěpáník se opakovaně za styl vedení telefonátů omluvil, ale vinu odmítl. Uvedl, že v té době řádil covid a on musel pečlivě zvažovat, kam sanitní vozy vyšle. A tento pacient zdravotnickou pomoc odmítal.

Naopak hlavu popelem si sypal za další skutek, kvůli němuž také stanul před soudem. Dopustil se ho v březnu 2022, kdy sloužil jako výjezdový lékař na stanici v Domažlicích pod vlivem alkoholu. Opilý jel dokonce na výjezd k pacientce s infarktem. Když se vrátil, podrobil se dechové zkoušce, která ukázala 1,13 promile alkoholu. Podle znaleckého posudku měl v krvi během služby dokonce bezmála 1,5 promile. K tomu se přiznal. „Prohlašuji vinu. Skutečně se tak stalo. Je mi to líto a je mi trapně. Jsem rád, že jsem v opilosti pacientku nepoškodil,“ řekl Štěpáník, jenž po události dobrovolně absolvoval léčbu závislosti na alkoholu a lécích.

Soudce jihoplzeňského soudu Jiří Žižka potrestal předloni v listopadu Štěpáníka peněžitým trestem ve výši 84 000 korun. Vykonávat práci lékaře mu nezakázal. Odvolaly se obě strany. Senát Krajského soudu v Plzni v čele se soudkyní Ivanou Růžičkovou vloni v březnu Štěpáníka potrestal za ohrožení pod vlivem návykové látky peněžitým trestem ve výši 50 000 korun. V případě prvního skutku ale vrátil případ zpět k okresnímu soudu s tím, že je nutné doplnit dokazování. Mimo jiné trval na přibrání nového znalce.

Nebylo to jednoduché, ale nakonec se znalce z oboru urgentní medicíny podařilo sehnat. Nyní se tak mohlo konat další líčení. Soudní znalkyně, lékařka Olga Škodová s dlouholetou praxí u záchranky, soudu řekla, že dle jejího názoru měla být sanitka na místo vyslána, a to přesto, že muž lékařskou péči odmítal. „Z hovoru bylo zřejmé, že je dušný,“ vysvětlila Škodová s tím, že proto měla na místo vyjet posádka RZP, později pak v případě nutnosti i lékař. „Bylo třeba zjistit příčinu dušnosti, její příčinou může být plicní embolie, zánět plic, mohlo jít o kardinální dušnost a podobně,“ uvedla.

Z dalších důkazů byly konstatovány např. posudky obou Štěpáníkových zaměstnavatelů, Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a Fakultní nemocnice Plzeň. Obě instituce na něj pěly jen slova chvály, je to dle nich velmi kvalitní, svědomitý a bezproblémový lékař. ZZS PK navíc konstatovala, že se opakovaně podrobil dechovým zkouškám, všechny byly s negativním výsledkem. A že s ním počítá i do budoucna.

Štěpáník v závěrečné řeči zopakoval, že se cítí nevinný. „Hovor jsem vedl nevhodně, to je mi líto a už tak nejednám, ale trestně odpovědný nejsem,“ prohlásil. Jeho obhájce Josef Pelech žádal zproštění obžaloby, naopak státní zástupkyně Havelková trvala na potrestání. „Jeho jednání mělo fatální následky, neprojevil lítost. Navrhuji adekvátní peněžitý trest a zákaz činnosti, který vnímám jako zcela spravedlivý, aby si uvědomil závažnost a závadnost svého jednání,“ vysvětlila.

Soudce Žižka uložil Štěpáníkovi peněžitý trest 131 250 korun, v čemž je zahrnuta i padesátitisícová částka uložená již vloni krajským soudem. Pokud by sumu neuhradil, strávil by ve vězení celkem 420 dní. „Zákaz činnosti uložen nebyl. Přihlédl jsem k posudkům obou zaměstnavatelů i k edukativnímu vlivu trestního řízení,“ vysvětlil Žižka.

Verdikt není pravomocný, lékař se na místě odvolal, obžaloba si ponechala lhůtu.