Od doby, kdy se měl Štěpáník dopustit trestného činu neposkytnutí pomoci, uplynuly už více než tři roky. Psal se tehdy leden 2021 a obžalovaný byl vedoucím operátorem směny na pozici dispečera záchranky. „Odmítl zaslat vůz zdravotnické záchranné služby Jozefu K., ročník 1961, ačkoli jeho syn i snacha opakovaně volali na linku 155 se žádostí o zaslání sanitky do Přeštic, kdy podrobně popsali zdravotní stav poškozeného s tím, že již deset dní nejí, tři dny špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici,“ uvedla v obžalobě u Okresního soudu Plzeň-jih státní zástupkyně Renata Havelková. Doplnila, že muži hrozilo selhání základních životních funkcí, i tak pomoc nepřijela. Jozef K. druhý den zemřel.

Lékař Jan Štěpáník u Okresního soudu Plzeň-jih. | Video: Deník/Milan Kilián

Syn zemřelého soudu řekl, že rodina marně prosila o pomoc, a stěžoval si na chování lékaře. „Byl arogantní. Říkal, že ho máme naložit do auta a odvézt sami. Vybavuji si, že se třeba ptal, zda má naše auto volant,“ posteskl si.

Štěpáník se opakovaně za styl vedení telefonátů omluvil, ale vinu odmítl. Uvedl, že v té době řádil covid a on musel pečlivě zvažovat, kam sanitní vozy vyšle. A tento pacient zdravotnickou pomoc odmítal.

Vinu naopak přiznal v případě dalšího skutku, kvůli němuž také stanul před soudem. Dopustil se ho v březnu 2022, kdy sloužil jako výjezdový lékař na stanici v Domažlicích pod vlivem alkoholu. Opilý jel dokonce na výjezd k pacientce s infarktem. Když se vrátil, potvrdila dechová zkouška, že je opilý. Podle znaleckého posudku měl v krvi během služby dokonce bezmála 1,5 promile. „Skutečně se tak stalo. Je mi to líto a je mi trapně. Jsem rád, že jsem v opilosti pacientku nepoškodil,“ řekl Štěpáník, jenž po události dobrovolně absolvoval léčbu závislosti na alkoholu a lécích.

Jihoplzeňský soud lékaře nejprve potrestal peněžitým trestem ve výši 84 000 korun. Vykonávat práci lékaře mu nezakázal. Odvolaly se obě strany. Senát Krajského soudu v Plzni v čele se soudkyní Ivanou Růžičkovou vloni v březnu Štěpáníka potrestal za ohrožení pod vlivem návykové látky peněžitým trestem ve výši 50 000 korun. V případě prvního skutku ale vrátil případ zpět k okresnímu soudu s tím, že je nutné doplnit dokazování. Mimo jiné trval na přibrání nového znalce.

U nového líčení soudní znalkyně, lékařka Olga Škodová s dlouholetou praxí u záchranky, soudu řekla, že dle jejího názoru měla být sanitka na místo vyslána, a to přesto, že muž lékařskou péči odmítal. „Z hovoru bylo zřejmé, že je dušný,“ vysvětlila Škodová s tím, že proto měla na místo vyjet posádka RZP, později pak v případě nutnosti i lékař. „Bylo třeba zjistit příčinu dušnosti, její příčinou může být plicní embolie, zánět, plic, mohlo jít o kardinální dušnost a podobně,“ uvedla.

Štěpáník v závěrečné řeči zopakoval, že se cítí nevinný. „Hovor jsem vedl nevhodně, to je mi líto a už tak nejednám, ale trestně odpovědný nejsem,“ prohlásil. Postavili se za něj oba jeho zaměstnavatelé, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a Fakultní nemocnice Plzeň. Oba na něj pěli slova chvály. Státní zástupkyně Havelková ale trvala na potrestání. „Jeho jednání mělo fatální následky, neprojevil lítost. Navrhuji adekvátní peněžitý trest a zákaz činnosti, který vnímám jako zcela spravedlivý, aby si uvědomil závažnost a závadnost svého jednání,“ vysvětlila.

Soudce Jiří Žižka uložil Štěpáníkovi peněžitý trest 131 250 korun, v čemž je zahrnuta i padesátitisícová částka uložená již vloni krajským soudem. „Zákaz činnosti uložen nebyl. Přihlédl jsem k posudkům obou zaměstnavatelů i k edukativnímu vlivu trestního řízení,“ vysvětlil Žižka.

Následovalo další odvolání, a to obou stran, a tak se případ opět vrátil ke Krajskému soudu v Plzni, který za ním v pondělí udělal tečku, pozůstalé ale nejspíše nepotěší. „Krajský soud v Plzni ve veřejném zasedání k odvolání obžalovaného a státní zástupkyně zrušil rozsudek Okresního soudu Plzeň - jih v celém rozsahu a znovu rozhodl tak, že obžalovaného zprostil obžaloby, podle které se měl dopustit přečinu neposkytnutí pomoci, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ informovala Deník mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová.