„Celou událost jsme důkladně prověřili a dvěma osobám jsme sdělili podezření ze spáchání přečinu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a přečinu výtržnictví spáchaných formou spolupachatelství. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení,“ uvedla ve čtvrtek 9. května policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Původně policie událost prověřovala jako projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, za který je sazba do tří let, teď už je ale dvojice podezřelá z přečinu s maximální sazbou o dva roky vyšší.

Policisté se případem začali zabývat hned po skončení akce, když na na sociálních sítích zachytili video, kde řidič jednoho z vozů předává ve chvíli, kdy se přiblíží k místu, kde jsou veteráni a jejich potomci, druhé osobě ve vozidle vlaječku s nacistickým symbolem. Žena s dítětem na klíně s vlaječkou zamává a vrací ji řidiči.

Redakce Deníku jméno řidiče, který je z Prachatic, zná, pokusila se jej kontaktovat, ten ale na žádost o vyjádření nereagoval.

Jeho počínání každopádně rozezlilo ostatní účastníky konvoje. „Incident je naprostou degradací oslav jako takových. Mávání takovou vlaječkou před potomky Američanů, kteří osvobozovali Plzeň, je neskutečně hloupé,“ zlobil se například předseda šumavského Klubu vojenské historie Gabreta Václav Vostradovský. „Přitom slavnosti se moc povedly, setkání s lidmi tam bylo dojemné a tohle všechno je vlastně pokazilo,“ dodal.

Stovky historických vojenských vozidel v Konvoji svobody projely v neděli v poledne Plzní.
Konvoj svobody v čele s tankem Sherman projel Plzní, podívejte se

Podobně reagoval i předseda Military Car Clubu Plzeň Martin Dlouhý. „Nejde mi do hlavy, co to může být za lidi. Tohle padá na nás všechny, třicet let tu něco budujeme a pak přijde takový člověk. Navíc k nám vůbec nepatří, účastník konvoje totiž nemusí být členem žádného klubu. Město ho jen registruje a on dostane vjezdovou kartu do Sukovy ulice, kde se kolona řadí,“ řekl v reakci na incident.Podle něj by se mělo uvažovat i o zpřísnění výběru účastníků a zvážit například účast jen pro registrované kluby.

Policisté v souvislosti s tímto případem žádají o pomoc i veřejnost. „Vyzýváme osoby, které mají pořízené videozáznamy z akce Convoy of Liberty ze dne 5. května 2024, zejména osoby, které se nacházely a natáčely podél Klatovské třídy v úseku od křižovatky Klatovská třída a Americká třída po sady Pětatřicátníků v čase od 11.40 hodin do 12.10 hodin, zda mohou tyto videozáznamy poskytnout vyšetřovateli pro účely trestního řízení, a to buď na telefonní číslo 777 906 866 nebo e-mailem na adresu lukas.zdansky@pcr.cz," " uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.