Pozitivem je menší celková kriminalita a výborný start speciální pořádkové jednotky, negativem naopak vyšší počet mravnostních a násilných trestných činů, zejména vražd, jichž za dvanáct měsíců evidovali více, než za roky 2022 a 2021 dohromady. Tak by se dal ve stručnosti shrnout loňský rok z pohledu policistů v Plzeňském kraji. I když je v kraji bezmála 80 tisíc cizinců, jejich podíl na páchání trestné činnosti je podle krajského policejního ředitele Petra Macháčka zanedbatelný.

Tisková konference ke kriminalitě v Plzeňském kraji | Video: Deník/Milan Kilián

V roce 2023 policisté v Plzeňském kraji zaevidovali celkem 9562 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 645 skutků méně. Objasněno bylo celkem 4194 skutků (43,86 procenta). Ač kriminalita poklesla, výrazně vzrostly škody způsobené trestnou činností, a to o více než 300 milionů korun, na 776 milionů korun. Nejvíce skutků zaevidovali vloni jako tradičně na plzeňském městském ředitelství, nejméně naopak na Rokycansku, byť tam paradoxně kriminalita mírně vzrostla.

Zatímco kriminalita v kraji vloni v globálu klesla, zvýšily se počty veřejností nejvíce sledovaných trestných činů, a to mravnostních deliktů (vloni 183 případů/160 předloni) i násilných trestných činů (755/695), na více než dvojnásobek vzrostl počet vražd. „Z třinácti loňských vražd máme objasněno dvanáct, objasněn není pouze případ ze 13. ledna 2023 ohledně nálezu těla v řece Berounce. Na tomto případu od jeho počátku velmi intenzivně a stále pracuje k tomu etablovaný vyšetřovací tým. Více nelze sdělit, jde o živý případ,“ uvedl Macháček, který nechtěl komentovat ani to, zda je jednou z vyšetřovacích verzí, že vrah mohl být kanibal, neboť oběť neměla přirození ani vnitřní orgány. A chyběla jí hlava.

Co se týče celkového nárůstu násilné kriminality i mravnostních deliktů, kopíruje to podle krajského ředitele celorepublikový stav. Odmítl přitom, že by na nárůstu této zločinnosti měl podíl vysoký počet cizinců na západě Čech. Těch sice vloni ubylo, nicméně jich v Plzeňském kraji stále žije bezmála 80 tisíc. Z toho přes 47 tisíc je Ukrajinců, z nichž dvě třetiny jsou držiteli dočasné ochrany.

Z dalších druhů kriminality policisté v kraji vloni řešili 1647 vloupání, což je oproti roku 2022 poměrně výrazný pokles, 1604 krádeží či 651 hospodářských trestných činů. Počet trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu a počítačových sítí vloni už dosáhl bezmála tisícovky, před falešnými bankéři a podobně policie varuje denně. Co se týče drogové scény, policisté v kraji vloni začali stíhat 207 lidí a zajistili mimo jiné 52 kg marihuany.

Zaměstnávalo je i dění související s tragickou střelbou na Filozofické fakultě v Praze. „V rámci krajského ředitelství jsme od té doby do současnosti zaznamenali 18 případů, kdy registrujeme výhrůžku újmou na zdraví nebo nějakou střelnou zbraní. Ne ve všech případech je vyhrožováno nějaké instituci, někdy jde o fyzickou osobu,“ řekl Deníku náměstek krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Michal Krejbich. Dodal, že podobných případů naštěstí ubývá, což je podle něj dáno i tím, že policie na různé výhrůžky, např. na sociálních sítích, neprodleně reaguje. V kraji za to dokonce už padly soudní tresty.

Ředitel Macháček při této příležitosti uvedl, že ke 31. 12. 2023 bylo v Plzeňském kraji 22 214 držitelů zbrojních průkazů, počet registrovaných zbraní byl 75 832. Jde o obdobná čísla jako v předchozích dvou letech.

Policisté v kraji stále bojují s podstavem, a to přes různé náborové aktivity. Vloni sice více příslušníků přišlo než odešlo, ale i tak je to málo. „K 1. 1 2024 máme 2204 policistů, schází jich 234,“ zkonstatoval Macháček s tím, že nejlepší situace je na Plzni-venkově, nejhorší na plzeňském městském ředitelství a v Klatovech. Doplnit potřebuje i vloni nově zřízená speciální pořádková jednotka, která i přesto byla velmi aktivní.