První úspěch si podvodníci připsali v pátek 12. dubna, kdy poškozenou 45letou ženu kontaktoval údajný zaměstnanec jedné bankovní společnosti a pod smyšlenou legendou jí sdělil, že někdo chce zneužít její občanský průkaz při čerpání úvěru. Ženu následně přepojil na pracovníka bezpečnostního oddělení a pak už se vše opakovalo jako v jiných případech.

„Poškozené ženě ochotně vysvětlil jaké má možnosti, aby nepřišla o své peníze. Navrhl jí zmrazení bankovního účtu až na půl roku, přitom neustálými otázkami a komunikací z ženy postupně vylákal informace, které potřeboval. Tedy především informace o jejím zůstatku na účtu. Následně jí poradil, aby peníze z účtu vybrala, a to prostřednictvím různých bankovních institucí a různých bankomatů a poté peníze vložila do bitcoinmatu, odkud se jí převedou na takzvaný rezervní účet, který jí založil,“ popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Žena pokyny uposlechla a udělala přesně to, co jí podvodník poradil. Přišla tak o bezmála jeden milion tři sta tisíc korun.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Varování nepomáhají, policisté v kraji řeší další řadu podvodů

Úplně stejným způsobem připravili o peníze podvodníci také 60letou ženu. „Té podvodník navíc sdělil, že z důvodu úniku informací z její banky nesmí nikoho kontaktovat, a že věc řeší s pražskou pobočkou. Poškozená přišla o tři sta tisíc korun,“ uvedla k druhému případu mluvčí.

„Žádná banka neřeší únik osobních dat či zneužití účtů klientů telefonicky a nikdy nenabádá své klienty k výběru hotovosti a k následnému vložení na jiné účty nebo do bitcoinmatu,“ zdůraznila na závěr Raindlová.