Na případu spolupracovali policisté odboru hospodářské kriminality a příslušníci Generálního ředitelství cel, odboru pátrání Plzeň, déle než rok. „Při realizaci bylo zadrženo pět osob podezřelých ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dva hlavní podezřelé zadržela zásahová jednotka,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Trestná činnost party z Plzeňska spočívala podle policie v tom, že podezřelí dodávali do různých výrobních společností pracovní sílu, kterou tvořily především osoby z východní Evropy. Za jejich práci pak inkasovali platby včetně daně z přidané hodnoty. Aby se zbavili povinnosti daň odvést, vytvořili řetězec účelových společností, do jejichž statutárních orgánů instalovali osoby v pozici tzv. bílých koní. Daňovou povinnost pak prostřednictvím fiktivních daňových dokladů převedli na tyto společnosti, kde se daň stala nedobytnou. Vyinkasovanou daň si pak ponechali pro vlastní potřebu, čímž způsobili České republice škodu více než 25 milionů korun.

„V rámci realizace bylo provedeno 11 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, kterých se účastnilo více než 70 policistů a celníků. Při těchto úkonech bylo zajištěno množství důkazního materiálu, jako byla například razítka účelových společností, fiktivní daňové doklady, výpočetní technika a další věci důležité pro trestní řízení,“ konstatovala Brožová.

Obří daňový únik, do něhož jsou zapleteni i obyvatelé Plzeňského kraje, odhalili policisté NCOZ. V rámci úkonů trestního řízení byly zajištěny finanční prostředky, auta, hodinky a více než 500 palet zboží.
Při kšeftech s čínským zbožím okradli stát o více než miliardu, teď sklapla klec

Trestní stíhání bylo nakonec zahájeno v případě tří podezřelých – ženy ve věku 53 let a mužů starých 50 let a 45 let. Vrchní komisař je obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Dva obvinění byli po provedení procesních úkonů propuštěni na svobodu. Starší z mužů byl na základě návrhu státního zástupce vzat soudem do vazby, neboť panovala důvodná obava, že by mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky a spoluobviněné nebo jinak mařit trestní stíhání. Obviněným hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

„V rámci trestního řízení bylo rovněž pátráno po výnosech z trestné činnosti, ty se však nepodařilo přímo identifikovat. Nicméně bylo zjištěno, že obvinění vlastní nemovitosti v hodnotě nejméně 22 milionu korun. Vzhledem k této skutečnosti bylo přistoupeno k zajištění těchto nemovitostí jako náhradní hodnoty. Zajištěné nemovitosti by pak mohly sloužit alespoň k částečné náhradě způsobené škody,“ vysvětlila policejní mluvčí.