Podmínka a dohled probačního úředníka. To je definitivní trest pro Denisu Bimbovou (24) z Plzně za to, že zbila úřednici plzeňského městského obvodů kvůli tomu, že jí a její matce odmítla proplatit čip na psa. Rozhodl o tom v pondělí Krajský soud v Plzni. Mladá žena si tak sice polepšila, když odvolací soud dospěl k závěru, že původní trest uložený městským soudem byl nepřiměřeně přísný, ale její matka Kvetoslava přesto spokojena nebyla. V soudní síni se na rozdíl od rozsudku na městském soudě sice udržela, ale na chodbě už dala průchod emocím. Pronesla nelichotivá slova a mimo jiné vykřikovala, že její dcera byla potrestána, aby soud nemusel zavřít úředníky.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Denisa Bimbová se před dvěma lety se svou matkou Kvetoslavou (48) rozhodla, že si pořídí psa. A protože v tu dobu obě žily ze sociálních dávek a podle svých slov slyšely, že lidem v hmotné nouzi povinný čip pro psa proplácí úřady, šly se na to zeptat na nedaleký Úřad městského obvodu Plzeň 3. Přitom mělo dojít k ostrému konfliktu a zranění jedné z úřednic. Dění ale pracovnice radnice na straně jedné a Denisa a její matka na straně druhé líčily naprosto odlišně.

Úřednice Hana Š. a Lenka M. u městského soudu vypověděly, že Bimbovy po nich požadovaly vydání čipu pro psa zdarma a odmítaly pochopit, že si ho musí zaplatit. „Starší paní začala říkat, že na to nemají peníze, že jsou v hmotné nouzi. Vysvětlovaly jsme, že s tím nic neuděláme, ale nadávaly na stát, na systém,“ popsala Lenka M. To hlavní ale nastalo, když její kolegyně vyzvala ženy k odchodu. „Když kolegyně vyšla na chodbu, začala jí paní Bimbová mladší velmi sprostě nadávat. Když jí řekla, ať se uklidní, nebo na ni zavolá policii, napadla ji,“ popsala Lenka M.

„Tykala mi, nadávala. Najednou mě chytila za vlasy, tlačila mi hlavu k zemi, fyzicky jsem se jí nebyla schopna ubránit. Začala jsem volat o pomoc, ona mě pak hodila na zeď. Spadla jsem do židlí, které tam stály, upadly mi přitom brýle,“ popsala Hana Š. „Byla jsem celá domlácená a kolegové mě odvezli na pohotovost. Měla jsem poraněnou krční páteř, musela jsem nosit límec, dále jsem měla zhmožděné rameno a koleno. Dva týdny jsem byla v pracovní neschopnosti, brala jsem léky na bolest a na spaní,“ dodala.

Francouzský buldoček. Ilustrační foto
Boj bývalých partnerů z Plzeňska o psa musel řešit i Ústavní soud

Bimbovy se ale u soudu postavily do role obětí. Tvrdily, že se ony chovaly slušně, na rozdíl od úřednic. Řekly, že na ně začala být jedna z nich bezdůvodně agresivní, vysmívala se jim. „Říkala vypadněte odsud, vy špíny, nemám čas se s vámi vybavovat. Slovo špíny ještě několikrát zopakovala,“ líčila starší z žen. „Jednala se mnou jako se špinavým asociálem,“ dodala její dcera. Řekla, že úřednice ji začala fackovat, pak napadla i její matku. „Myslela jsem, že ji zabije,“ brečela u soudu, k čemuž se pláčem přidala i její matka. Obě tvrdily, že se jen bránily.

Senát městského soudu v čele se soudcem Josefem Prachem potrestal Denisu Bimbovou trestem 30 měsíců, podmíněně odloženým za zkušební dobu tří let, a dohledem probačního úředníka. Její matka, která byla také obžalována, byla obžaloby zproštěna, neboť její vina na zranění úřednice nebyla prokázána. I přesto verdikt soudu neunesla. „Jste zločinci, v této republice neexistuje spravedlnost. Odsoudíte dceru, která nic neudělala,“ křičela a neuklidnila se ani po opakovaných napomenutích, a tak byla vykázána ze soudní síně.

Denisa Bimbová se proti rozsudku odvolala ke Krajskému soudu v Plzni. Ten sice neuznal argumentaci jejího obhájce, že zbitá žena nebyla v danou chvíli úřední osobou, ale přesto trest zmírnil. Po zrušení rozsudku okresního soudu senát nově potrestal obžalovanou 12 měsíci, které jí podmíněně odložil na zkušební dobu 18 měsíců. Musí být také pod dohledem probačního úředníka a uhradit škodu zdravotní pojišťovně. „Obhajoba obžalované, že ona a její matka byly napadeny, byla spolehlivě vyvrácena,“ vysvětlila předsedkyně senátu KS Plzeň Ivana Růžičková s tím, že ale senát považuje trest uložený městským soudem za nepřiměřený. Verdikt je konečný, Bimbové teď už zbývá jen možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.