Býval policistou, ale po maléru s pokutami, které vybíral od řidičů a které si nechával, skončil před soudem a musel uniformu svléci. Teď se Tomáš Dušek (47) z Plzně před soud vrátil. Ovšem rovnou před krajský, a to v Plzni. Podle obžaloby byl šéfem gangu, jenž po několik let v Plzni a na Domažlicku pěstoval marihuanu, kterou následně prodával. Duškovi, jenž se ke všemu přiznal, hrozí až 12 let vězení. Dalším obviněným, mezi nimiž jsou podnikatelé, pracovnice domova pro seniory či důchodce, hrozí tresty nižší. I tak ale vysoké. Někteří se stejně jako Dušek doznali, jiní vinu popřeli.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

První líčení se mělo konat již v dubnu, ale to se bez omluvy nedostavil jeden z obžalovaných, Petr Šos, a tak byl vzat do vazby. Napodruhé se už líčení konalo. Podle rozsáhlé obžaloby, kterou četla státní zástupkyně Věra Brázdová zhruba hodinu, byl hlavou celé skupiny Dušek. Spolu s ním na lavici obžalovaných usedli jeho žena Petra Dušková (48), Ivana Kodlová (63), Jiří Zdvihal (64), Robert Přibyl (45), Gabriela Přibylová (39), Petr Šos (35), Ondřej Potůček a Milan Hanzlík (42).

Shrneme-li obžalobu, Dušek od jara 2017 až do února 2021, kdy se uskutečnila policejní razie a členové skupiny byli pozatýkáni, pěstoval v Plzni konopí, z něhož vyráběl marihuanu. Nejprve si kupoval sazeničky od Přibyla, který měl pěstírnu, později si je dokázal vyprodukovat sám. S pěstováním rostlin mu pomáhala Kodlová a když skončila, převzal to po ní Zdvihal. Celkem měl Dušek s pomocníky vyprodukovat za tu dobu zhruba 15 kg marihuany. Něco si ponechal, většinu od něj převzali další obžalovaní, kteří drogy prodávali dále. Za gram mu platili 75 korun. Šlo o Hanzlíka a Potůčka. Šos, jenž měl pěstírny v Horšovském Týně, si podle obžaloby koupil rostliny od spoluobžalovaných, policie jich u něj našla poměrně velké množství. Dušková a Přibylová se dle obžaloby na pěstování přímo nepodílely, ale o pěstírnách věděly a manželům pomáhaly např. tím, že přebíraly balíčky z growshopů, komunikovaly s těmito obchody a podobně.

V. Z., obžalovaný ze znásilnění dítěte a dalších trestných činů, u Krajského soudu v Plzni.
Nemocné dítě „léčil“ pervitinem, omámené pak znásilňoval. Odsedí si pět let

Pěstování ale nebylo vždy bez problémů, jednou Duškovi úroda shořela, když se mu vzňal jeden z přístrojů, jednou ji ze strachu zničil, když dostal anonymní dopis, a na konci nejen u Duška sklízela rostliny policie.

Bývalý policista u soudu nezapíral a prohlásil vinu, stejně jako jeho manželka a Zdvihal. Kodlová se doznala částečně. „Známe se, pořádal mě o pomoc. Jednou jsem mu pomohla rostliny sázet, a jedno období v roce 2019 a dvě v roce 2020 jsme je zalévala, pak jsem s tím skončila,“ řekla Kodlová s tím, že z toho nic neměla a strašně ji to mrzí. Hlavu popelem si sypal i Zdvihal. „Byl jsem padlý na hlavu, že jsem mu pomáhal,“ prohlásil.

Ostatní obžalovaní vinu odmítli.

Líčení bude pokračovat v dalších dnech. Duškovi hrozí 8 až 12 let vězení, Kodlové, Zdvihalovi, Přibylovi, Šosovi, Potůčkovi a Hanzlíkovi 5 až 10 let za mřížemi a Duškové a Přibylové jeden rok až pět let vězení.