Zdeněk Hadrava (48), Ladislav Šilhavý (49), Pavel Kroupa (38) a Martin Vávra (44) se rozhodli pomstít za to, že muž z vesnice nepochopitelně napadl a surově zbil dvanáctiletého chlapce, syna jednoho z nich. Vtrhli do mužova domu, kde žije s družkou, a létaly pěsti, kopance, výhrůžky. V akci podle obžaloby měla být i motorová pila, ale to se neprokázalo, stejně jako některé další věci. Zatímco mstitelé byli potrestáni, muž, který zbil dítě, vyvázl u soudu bez jakéhokoli postihu.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Od počátku konfliktu uplynulo už přes pět let. O Velikonocích 2019 v malé obci na Klatovsku 12letý školák spolu se svými kamarády v rámci velikonočních tradic řehtali na vsi a zastavili se i u domu Václava B., jehož jméno ze zákona nelze uvést. Muž zareagoval nepochopitelně. Chlapce napadl, hodil ho na zem a poté jej nejméně desetkrát uhodil pěstí do obličeje, přičemž ho druhou rukou držel za vlasy. Nechal toho, až když viděl souseda, jenž šel zbitému a zraněnému dítěti na pomoc.

Pár dní poté se to s ním vyřídili zmínění čtyři muži ze vsi. Trestná výprava se konala 17. května 2019 po druhé hodině ráno po oslavě narozenin jednoho ze členů party. Když jim Václav B. po zabušení na dveře otevřel, vtrhli dovnitř. „Povalili ho na zem a opakovaně jej Hadrava a Šilhavý udeřili pěstmi do obličeje a požadovali po něm, ať on a Michaela A. (34) stáhnou nebo pozmění svou výpověď, kterou podali v trestním řízení, kde se měli hanlivě vyjádřit k nezletilým dětem Hadravy a Šilhavého a pošpinit tak jejich pověst. Hadrava říkal, že pokud tak neučiní, že je oba zabije,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Věra Brázdová.

Obviněný Viktor Veselovskyy dostal u Krajského soudu v Plzni za svůj čin 19 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není pravomocný
Znásilnil ji, pobodal a shodil ze srázu. Za brutální útok dostal mladík 19 let

Útočníci měli napadnout i Michaelu A. Žalobkyně doplnila, že pak se přidal i Kroupa, který rovněž opakovaně Václava B. udeřil pěstí a několikrát kopl. Hadrava měl poté podle obžaloby vyhrožovat, že muži uřízne hlavu a přikládat mu ke krku motorovou pilu. „Pak požádal Šilhavého, Vávru a Kroupu, aby poškozenému šlápli na hlavu, ať se ta kur.. kouká,“ uvedla Brázdová. Doplnila, že pak odtáhli bezvládného poškozeného z domu, kde jej našla policejní hlídka. Utrpěl různá zranění. „U obou poškozených se v důsledku jednání obžalovaných rozvinula posttraumatická stresová porucha,“ uzavřela Brázdová v obžalobě s tím, že později měl Hadrava na návsi Michaele A. ještě vyhrožovat, že pokud bude na policii ve věci jeho syna vypovídat, že ji zabije.

Podle čtveřice kamarádů se ale vše odehrálo poněkud jinak, než je uvedeno v obžalobě. A Krajský soud v Plzni po bezmála ročním projednávání případu, kdy byla slyšena celá řada svědků, skutečně došel k závěru, že je možné obžalované potrestat jen za část skutků uvedených v obžalobě. Hadravovi se Šilhavým, kteří byli při konfliktu prokazatelně mnohem aktivnější, shodně senát v čele se soudcem Tomášem Boučkem udělil tříleté tresty, Vávrovi s Kroupou pak dvouleté. Všem byly tresty podmíněně odloženy na zkušební dobu dvou let.

Soudce Bouček v odůvodnění uvedl, že výpověď poškozené nebyla věrohodná. V tom, že jí Hadrava vyhrožoval u popelnic, dokonce lhala, neboť podle svědků v tu dobu vůbec nebyl v obci. Prokázat se nepodařilo ani to, že Václavu B. ke krku přikládali motorovou pilu a další věci, např. že by Michaela A. trpěla posttraumatickou stresovou poruchou, a to mimo jiné i proto, že se soudem nespolupracovala.

Krajský soud Plzeň. Ilustrační foto
Zardousil motorkáře. Žaloba chce roky vězení, obhájce doufá v podmínku

Odvolali se obžalovaní i státní zástupkyně, a tak měl konečné slovo Vrchní soud v Praze. Jak Deníku potvrdil jeho mluvčí Vít Tomáš, odvolací soud plzeňský rozsudek zrušil v rozsahu výroků o trestu a výroků o náhradě škody a nemajetkové újmy poškozených, a sám znovu rozhodl. Obžalovaným tresty zpřísnil. Nově mají všichni shodně uložené tříleté tresty, odložené na různě dlouhou zkušební dobu. Hadrava na pět let, Šilhavý na čtyři roky, Kroupa na 3,5 roku a Vávra na tři roky. Společně také musí poškozenému uhradit částku přesahující 600 tisíc korun. Verdikt je pravomocný.

Zatímco mstitelé byli potrestáni, Václav B. za surový útok nijak nepykal. Ke klatovskému soudu sice byla na něj podána obžaloba, ale vyvázl bez trestu, neboť jeho trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno.