Pak si ale Robert Talián (45) z Klatovska všiml, že u jedné z hromad připraveného dřeva je nalíčená fotopast. Zpanikařil a šel se udat. Teď stanul před klatovským soudem, který ho potrestal.

„Od jarních měsíců do srpna 2023 v lesní lokalitě zvané Hořejší Býšov u obce Chlumec postupně odcizil celkem 47 suchých stromů dubu, buku, borovice a smrku o celkovém objemu 23,63 metrů kubických, když 33 stromů odcizil v katastrálním území Chudenic a 14 stromů v katastrálním území Křenic,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová s tím, že muž tak Lesům ČR způsobil škodu bezmála 20 tisíc korun.

Talián v přípravném řízení přiznal, že potřeboval peníze, protože neměl stálý příjem. Na Chudenicku si proto vyhlédl stromy, které chtěl vytěžit. O pomoc požádal kamaráda, jemuž ale neřekl, že na to nemá povolení. Do lesa se opakovaně vraceli. Káceli, dřevo rozřezávali a později pro něj jezdili dodávkou. Pak ho prodali zájemcům, kamarád dostal zhruba třetinu výdělku. Jenže při poslední návštěvě lesa si všiml fotopasti a došlo mu, že Lesy ČR o krádeži vědí. Šel se proto udat, aniž tušil, že ho fotopast nezachytila.

U soudu už toho Talián moc nenamluvil. „Cítím se být vinen, vše, co je v obžalobě, souhlasí,“ prohlásil Talián, který byl v minulosti opakovaně soudně trestán a dokonce strávil pár měsíců za mřížemi za řízení přes zákaz. Soud požádal, aby dostal trest obecně prospěšných prací, který už si aktivně předjednal.

A kýženého rozsudku se mu podařilo dosáhnout, neboť uzavřel se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, v níž se shodli na 300 hodinách obecně prospěšných prací. Soudce Jan Kasal dohodu schválil. „Na jedné straně je polehčující okolností doznání, na straně druhé nelze přehlédnout, že činu se dopustil v době podmíněného odsouzení. Alternativní trest ale bylo možné uložit,“ uvedl Kasal. Verdikt je pravomocný.