Policie v úterý dopoledne zveřejnila první výsledky svého pátrání, už o den dříve bylo také s oběma kluby zahájeno řízení ze strany Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace. „Několika případy, které naplnily přestupkovou či trestněprávní rovinu, se nyní zabýváme a nadále také pracujeme na vyhodnocování dalších záznamů, včetně materiálů z virtuálního prostředí,“ potvrdila policejní mluvčí Pavla Burešová.

Dění po finále MOL Cupu v Doosan Areně:

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Řeší se především moment, kdy po závěrečném hvizdu rozhodčího Ondřeje Berky vtrhli i přes zákaz na trávník nejprve „fanoušci“ plzeňského celku a posléze i příznivci hostujícího týmu, kteří se mezi sebou začali vzájemně napadat. Pořadatelská služba nebyla schopna této situaci zabránit, a tak na žádost zástupce bezpečnostního manažera muselo do akce několik desítek policistů včetně zásahové jednotky. Během krátkého časového úseku se jim podařilo situaci uklidnit a několik výtržníků zadrželi.

„S ohledem na fyzické napadení, kterého se dopustili na hrací ploše fanoušci plzeňského celku vůči příznivci z hostujícího týmu, jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Dále jsme bezprostředně po ukončení fotbalového utkání zajistili celkem deset fanoušků, kteří se dopustili protiprávního jednání v rovině přestupků,“ upřesnila policejní mluvčí.

Finále MOL Cup: Viktoria Plzeň - Sparta Praha, 22. května 2024.
Šokující zpověď z kotle Plzně: Zakončení finále se Spartou bylo povedené

„Zároveň jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka v souběhu s trestným činem výtržnictví, jelikož na tričku jednoho z fanoušků, jehož totožnost nám je již známa, byla zjištěna závadová symbolika,“ doplnila Pavla Burešová. Mezi chuligány, kteří vtrhli na trávník byl totiž i muž, který měl na červeném tričku nacistický nápis: „Mit dem Stürmer gegen Jude.“ (Stürmer byl antisemistický týdeník vydávaný Juliem Streicherem, který byl po druhé světové válce v norimberském procesu odsouzen k trestu smrti a popraven - pozn. aut.).

Přestože při utkání platil zákaz používání pyrotechniky na stadionu i při cestě na něj i po cestě z něj zpět, zaznamenali policisté její použití celkem v 11 intervalech, a to jak ze strany domácích fanoušků, tak i ze strany příznivců hostujícího týmu. Další dva fanoušky zajistili policisté za použití pyrotechniky po utkání v plzeňské Pražské ulici.

Kromě potyček, vhazovali fanoušci na hřiště nejrůznější předměty - od nápojových kelímků přes toaletní papír až po plastové židle. Jedna z nich vlétla i do studia České televize. Došlo také k poškození vybavení stadionu, škoda byla rovněž způsobena na 28 světelných panelech, které byly povaleny na zem. „V tomto případě vedeme trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ dodala policejní mluvčí s tím, že vyhodnocování všech dostupných materiálů ještě pokračuje a některé z případů mohou být následně s ohledem na zjištění nových skutečností právně překvalifikovány.