Soud totiž podmíněně zastavil jejich trestní stíhání. Radost ale byla předčasná. Státní zástupkyně Barbora Marešová si podala stížnost a Krajský soud v Plzni tento týden klatovské rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Dá se tak předpokládat, že tentokrát už cizinci bez trestu od soudu neodejdou.

Incident se odehrál vloni 15. března před půl druhou ráno na klatovském náměstí. Josef J., jehož starší obyvatelé města znají mimo jiné jako vyhazovače v dnes již bývalé vyhlášené vinárně, si přivolal vůz taxi, jímž chtěl odjet. Opilí Ukrajinci, kteří v Klatovech žijí a pracují, se ale do vozu chtěli za každou cenu dostat, a došlo ke slovnímu konfliktu. Cizinci pak o čtvrt století staršího Klatovana surově napadli. „Nejprve ho několikrát udeřili pěstmi do oblasti hlavy a ramene, následně poškozený upadl na zem, kde zůstal ležet na zádech. Obžalovaní jej začali kopat a bít pěstmi do hlavy,“ popsala u klatovského soudu státní zástupkyně Barbora Marešová.

Obžalovaní před klatovským soudem.
Bylo to náročné, musela od nás pryč, řekla pěstounka o dívce z dřevěné boudy

Klatovan po útoku krvácel pod tvrdou plenu mozkovou i mezi mozkové pleny a utrpěl i další zranění. Musel být na několik dní hospitalizován v nemocnici.

Oba cizinci u soudu útok nepopírali. „Vše, co je v obžalobě, je pravda. Prohlašuji svoji vinu,“ řekl Palchei a Korniev krátce poté zopakoval totéž. Oba řekli, že uzavřeli dohodu jak s poškozeným, jemuž oba coby odškodné shodně zaplatí po 130 tisících korunách, tak se zdravotní pojišťovnou, které již splácí částku přesahující 40 tisíc korun za náklady na léčbu zraněného.

V závěrečných řečech se za svůj čin neomluvili, jak bývá běžné. Palchei nepromluvil vůbec a Korniev se pouze zeptal, zda v případě odsouzení dostane od cizinecké policie vízum.

Státní zástupkyně Marešová navrhla pro oba obžalované tresty okolo osmi měsíců, odložené na zkušební dobu okolo 14 měsíců.

Jan T. u Krajského soudu v Plzni.
Zabiju syna, vyhrožoval, pak miminko unesl. Teď tvrdí, že by mu neublížil

Soudce Jan Kasal ale došel k závěru, že i podmínky jsou přísné. Usnesením rozhodl, že je trestní stíhání Palcheie i Kornieva podmíněně zastaveno na zkušební dobu dvou let. Za tu dobu musí obžalovaní uhradit škodu a být pod dohledem probačního úředníka. Musejí se také řádně chovat. Rozhodnutí odůvodnil tím, že se doznali, činu litovali, škodu splácejí. Připustil, že jednání obžalovaných bylo závažné, když dva surově zaútočili na jednoho, ale to je dle něj promítnuto do delší zkušební lhůty podmíněného zastavení.

Státní zástupkyně si okamžitě podala stížnost a věc tak řešil nyní Krajský soud v Plzni. „Rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc mu byla vrácena k novému projednání,“ řekla Deníku soudkyně KS Plzeň Zdeňka Šebková. Vzhledem k tomu, že byla věc projednána v neveřejném zasedání, odmítla uvést bližší informace, neboť nejprve musí být rozhodnutí doručeno účastníkům řízení. Ale už samotné pokračování trestního stíhání je výrazným signálem.

Oběma Ukrajincům hrozí až tři roky vězení.