Zvedají se, sbírají body, jenže klíčové zápasy s celky ze svého okolí v extraligové tabulce, zatím hokejisté Škody Plzeň nezvládají. Jako v neděli.

Předtím sice Indiáni doma udolali nejhorší tým soutěže Karlovy Vary, ale šanci na upevnění desáté příčky, která ještě zajišťuje účast v předkole play-off, v souboji s Pardubicemi promarnili. A to Škodovka nad předposledním Dynamem vedla už 3:0, jenže nakonec brala jen bod po porážce v nájezdech 3:4.

V polovině utkání ani ne za minutu Pardubice dvěma slepenými góly snížily, po dalších šesti minutách bylo srovnáno a Východočeši zvládli lépe i rozhodující penaltový rozstřel.

„Bylo to k vzteku, jasně. Zvlášť, když jsme v tom utkání podali solidní výkon," říká Martin Straka.

Trápení? Přesilovky

Majitel klubu, generální manažer a od půlky října i člen trenérského štábu Škodovky však odmítá, že by tým ztráta náskoku zlomila. „Nedá se říct, že bychom za stavu 3:2 zpanikařili nebo se začali bát o výsledek. I potom jsme si vytvářeli šance, jen Ondra Kratěna měl dvě tutovky, ale gól jsme nedali. Možná v závěru třetí třetiny přišly obavy, ale na obou stranách," zdůrazňuje Straka.

„Prodloužení nám nejdou, to víme. A nájezdy, to už je taková loterie," ohlíží se ještě za nedělním duelem.

Co ale podle Straky momentálně trápí plzeňský tým víc, je hra v početní výhodě.

„To se ukázalo i proti Pardubicím. Ve využití přesilovek jsme v extralize klesli na třinácté místo, což je špatně. Nejen, že si v přesilovce nepomůžeme gólem, ale spíš nás to ještě sráží," zdůrazňuje šéf.

Nesmí polevit

Po mizerných výsledcích z úvodu sezony, kdy Škodovka v třinácti duelech pobrala jen osm bodů, odvolal z postu hlavního kouče bratra Michala a sám se ještě s dalšími kolegy postavil na střídačku.

„Jsou to nervy, ale zároveň si uvědomujete, že v zápase toho už zase tolik neovlivníte. Můžete pozměnit sestavu, něco málo v taktice, ale to hlavní je na hráčích," říká bývalý excelentní útočník, olympijský vítěz a mistr světa.

A dosavadní výsledek jeho mise? Plzeň z třinácti utkání sedm vyhrála a s 30 body je desátá, jenže její pozice není zdaleka jistá. Soupeři tlačící se na Indiány mají odehráno méně zápasů.

„Jsme si toho vědomi, ale těch dvaadvacet uhraných bodů je slušný zisk. Jsme na dobré cestě, jen nesmíme polevit," burcuje Straka.

„Před námi jsou tři těžká utkání, na Spartě a doma s Libercem a Třincem, ale věřím, že něco urveme. Proti Pardubicím nám chyběl Kubalda (Dominik Kubalík), do dalšího utkání už nastoupí, což ještě zvýší naši ofenzivní sílu," věří plzeňský náčelník.

Po čase opět na ledě

O víkendu Straka zase po čase oblékl hokejovou výstroj a zahrál si exhibiční zápas na oslavu padesátky plzeňských matadorů Josefa Řezníčka, Petra Kořínka a Milana Voláka.

„Sice mně druhý den trochu oteklo koleno, ale exhibici jsem si užil. Vedle Řízka (Řezníčka) s Petisem (Kořínkem) nastoupili i další skvělí kluci, třeba Špáďa (Jaroslav Špaček), Jirka Hanzlík, Tomáš Klimt a další. Bylo to fajn," ohlédl se Straka za soubojem s výběrem českých internacionálů.

A jak poznal trio čerstvých padesátníků? „Pepa patřil k nejlepším bekům v extralize, o čemž jsem se přesvědčoval i jako soupeř. Navíc měl skvělou rozehrávku. Stačilo si najet a puk vám přistál přesně na holi. Petis, to byl zase srdcař, bojovník. A Milda Volák? Výborný hráč i člověk. Jako sedmnáctiletý jsem s ním a s Radkem Kampfem začínal v útoku a Milda i Rádes mi hodně pomohli," zavzpomínal na bohatýry Martin Straka.