Teď je osmadvacetiletý forvard zpátky.
Zatím na měsíc.
Do extraligy se zkušený reprezentant vrací po hvězdných sezonách v ruské KHL, po nichž následovaly tři měsíce marného boje o proniknutí do NHL.

Ani New York Islanders, ani poté Boston nedal Kovářovi šanci proměnit sen v realitu.
„Minulé týdny jsem strávil po hotelích a už se mi nechtělo sedět na kufrech, takže jsem se rozhodl vrátit. Jsem rád, že jsem v Plzni, a doufám, že týmu pomůžu,“ prohlásil šikovný centr, který by měl za Indiány hrát už v pátečním souboji v Litvínově.

Jaké to bylo trénovat zase v Plzni?
Připomněl jsem si to už v létě, takže nic nového to zase nebylo. Jen tím, že jsem pár dní bez ledu, tak jsem byl z tréninku trochu zavařený. K tomu následky časového posunu, ale věřím, že se vše rychle srovná.

Kdybyste měl shrnout svou anabázi v NHL, co byste řekl?
Hm, že nic moc. Těžko se mi o tom mluví. Nevyšlo to, ale jsem zdravý, plný síly a sezona pro mě vlastně teprve začíná. Takže se těším.

Bylo na zámořské misi nejhorší, že jste nedostal šanci ukázat v ostrém zápase, co ve vás je?
Jasně, že jo. Ale to se stává asi v každé práci. Člověk může sebevíc chtít, ale když ta šance nepřijde, tak s tím nic nenadělá. Ačkoliv mě stále mrzí, že to nevyšlo, tak už jsem byl hrozně rád, že se vše nějak rozlousklo.

Nebylo zřejmé, zda o vás v Bostonu stojí nebo ne?
Situace se neustále měnila a jasno nebylo až do konce. Chvíli to vypadalo, že se domluvíme, pak zase ne a tak dokola. Ještě v momentě, kdy jsem se chystal s rodinou k odletu domů, mi volal agent, že vedení klubu jedná. Takže jsem rád, že je to za mnou a jsem v Plzni. A teď pěkně zpátky do práce

Nesebralo vám to chuť do hokeje?
To vůbec. V Rusku jsem byl zvyklý na velké zápasové vytížení, které mi teď chybělo, a o to větší mám chuť něco dokázat. Čeká se, že budu pro tým posilou a to chci splnit.

Když nevyšlo angažmá v NHL, byla Plzeň vaší první volbou?
Nabídek se sešlo docela dost, ale já si už předtím říkal, že pokud to za mořem neklapne, tak bych chtěl začít v Plzni. Jsem tu doma, navíc jsem se odtud odpíchl do zahraničí a teď můžu klubu něco odvést.

Smlouvu jste ale podepsal zatím jen na měsíc. Proč?
Nechávám si tím otevřená vrátka pro možný odchod do zahraničí, ale vnitřně se spíš kloním k tomu, abych v Plzni zůstal až do konce sezony. Minimálně do Vánoc by to tak mělo být a potom se uvidí. Po pár zápasech si s Martinem Strakou (šéf klubu) sedneme a řekneme si co dál.

Změnilo se toho v plzeňském týmu od mistrovských časů hodně?
Já jsem se v Plzni vyskytoval často, i letos v létě jsem tu trénoval, takže jsem vnímal všechny změny, sledoval jak kluci hrají a jsem v obraze.

Těch hráčů, které jste zažil přímo na ledě, už ale v týmu asi moc není?
To ne. Buď sedí ve vedení jako Martin Straka s Tomášem Vlasákem, nebo jsou jako Jirka Hanzlík a Jarda Špaček trenéři (úsměv). Z těch, co hrají, je to snad jen Krtek (Ondřej Kratěna) a Guli (Milan Gulaš).

Co čekáte od extraligy?
To netuším. Sám jsem zvědavý, jaká extraliga bude, ale mám z ní respekt. Zvlášť teď, co se ze světa vrátilo docela dost zkušených borců.

Říkal jste, že přípravě na NHL jste podřídil hodně. Cítíte se o to silnější?
V létě jsem fakt trénoval dost, ale zatím jsem toho neodehrál tolik, abych mohl říct, jak na tom jsem. Víc se ukáže až na ledě.

Těšíte se na zápas v Litvínově?
Těším. Shodou okolností jsem jako mladý odehrál první zápas v extralize právě v Litvínově na takovém tom klasickém českém zimáčku. Tehdy jsme vyhráli a nebylo by od věci si to zopakovat.