Tím vším bylo třeba se prokousat, až tu zůstaly jen dva týmy. Nejúspěšnější účastníci úporného honu za mistrovskými vavříny. Finále hokejové extraligy je tady!

Hovořit o favoritovi je asi zbytečné. Na jedné straně stojí rozjetý vítěz základní části Zlín, na straně druhé Plzeň, která dlouho držela první příčku a klesla z ní až při dočasné ztrátě formy po Novém roce. Se startem play-off ale Západočeši znovu nabrali pekelnou rychlost.

Oba soupeři se tak shodují, se finále bude vyrovnanou bitvou. „Je úplně jedno, na koho jdeme, soupeři jsou všichni těžcí. To finále bude každopádně těžké a já jen doufám, že tentokrát dopadne lépe než před 21 lety," vzpomíná kapitán Martin Straka na poslední účast Plzně ve finále.

Jeho družina si v semifinále poradila 4:2 na zápasy se Slavií, Zlín vyřadil stejným poměrem Třinec. Západočechům by mohl hrát do karet fakt, že moravský celek se v play-off potýká s čím dál tím širší marodkou.

„Tak velkou marodku nikdy nepamatuji. Kluci zaslouží velké uznání vzhledem k tomu, jakými zdravotními trabli mužstvo prochází a jak je složeno," řekl zlínský kouč Rostislav Vlach. Ten získal mistrovský titul pětkrát jako hráč, v roli trenéra jej ale čeká finálová premiéra.

I co do zkušeností je na tom o něco lépe Plzeň. Zlín spoléhá na výkony matadorů Petra Čajánka, Petra Lešky, Martina Hamrlíka i dalších, v týmu má ale také hodně neotrkaných mladíků. Respekt však vzbuzuje odhodlanost a disciplína, s jakou berani v play-off přetlačili Vítkovice a Třinec.

„Zlínští v Třinci třikrát vyhráli a svědčí to o velmi dobré kvalitě. Navíc mají na kontě celkově vítězství v základní části," upozornil před začátkem finálové série plzeňský kouč Milan Razým.

Výhodu vidí v tom, že jeho svěřenci už si v letošních vyřazovacích bojích prošli několika těžkými chvílemi.

Ve čtvrtfinále s Litvínovem postoupili až po sedmi dramatických duelech, hodně těžkým soustem byla i bojovná Slavia.

„Myslím, že to týmu určitě pomůže. Prohrávali jsme 2:3 s Litvínovem, hrála se hodně vyrovnaná utkání, ale my jsme to zvládli. Právě tam tým ukáže svoji skutečnou sílu a nám se to podařilo," potěšilo Razýma.

Hlavní devizou Zlína v play-off je pevná obranná hráz. Pokud se modrožlutým oddílům podaří vstřelit v zápase první gól, tak se jejich defenzivní val překonává jen velmi ztuha. Vzadu vše navíc jistí spolehlivý gólman Jakub Sedláček.
Jak si s tím poradí velezkušená plzeňská ofenziva? „Je to těžký sok. Dobře hrají zkušení hráči. Ve finále už si nevyberete snadného soupeře," uvědomuje si Vlach.
Tak se tedy těšme! Opona jde konečně nahoru, finálové drama začíná…