Bývalý kouč plzeňského áčka se v srpnu stal novým trenérem této mládežnické kategorie. „A zatím mě to baví, jsem rád, že jsem do toho šel," hlásí.

Ve své trenérské kariéře působil i v nižší švýcarské lize, kde nabral potřebné zkušenosti. „Byl jsem trenérem celého klubu, takže jsem tam prošel všechny kategorie. Poznal jsem díky tomu jiné přístupy a metody," říká Karel Trachta.

S třeťáky HC Plzeň nastupují v krajské soutěži „minihokeje" společně s Domažlicemi, Třemošnou, Klatovy a Wolves z Lochotína.

„Týmy jsou velmi vyrovnané. V zápasech padá hodně branek, protože se hraje 3 na 3 v jedné třetině a spíše jde o to, aby si děti zahrály bez zatížení nějakými taktickými pokyny. Jsou to prostě děti, tak si mají hrát," říká s úsměvem Karel Trachta.

V týmu má i několik žáčků, kteří navštěvují teprve druhý ročník na základní škole, protože se narodili později. Žádný velký tlak na svěřence v této kategorii zatím nevyvíjí. „Jde hlavně o to, aby se děti naučily základům – bruslení, technika, vedení puku," popisuje.

A jejich přístup a um si zatím nemůže vynachválit. „Jsou tu šikovní kluci, rozhodně nikdo nezaostává," říká kouč. „Je to také tím, že v celé republice se rozběhly hráčské základny, kde se děti naučí první kroky. Pak už v této kategorii umí pěkně bruslit," pochvaluje si Karel Trachta.

Důležitá v tomto věku je také podpora a pomoc rodičů, kteří pravidelně chodí navštěvovat tréninky. Trenérům tak pomáhají v náročném režimu.

Například na včerejší trénink, který začínal v poledne, se 20 minut po skončení školy sešlo hned 16 kluků. „Rodiče nám pomáhají je obléct a natáhnout jim brusle. Bez nich by to absolutně nešlo," vyjadřuje vděčnost Karel Trachta. „Hlavně bez babiček a dědečků," dodává.

Společně s ním v trenérském štábu pracuje i někdejší kapitán Keramiky Plzeň Milan Volák, který nedávno oslavil padesátiny. Druhým asistentem je Vladimír Vimer a trenérem brankářů je bývalý gólman Michal Mařík. „Spolupráce zatím funguje dobře, naprosto bez problémů," říká hlavní kouč Karel Trachta.

Společně s Milanem Volákem se střídá ve vedení tréninků. „Jeden týden jsou v mé režii, ten druhý v jeho. Vypomáháme si vzájemně i u čtvrté třídy, kde jsou ty tréninky obdobné," prozrazuje devětašedesátiletý zkušený trenér.