Polovinu si připsali už odpoledne, když byl v jejich prospěch nečekaně kontumován předchozí zápas v Třinci, což Indiány vyneslo na druhou příčku extraligy.

A při večerní dohrávce 27. kola svou bilanci ještě vylepšili.

To na domácím ledě přemohli Plzeňští v atraktivním souboji vedoucí Spartu Praha 5:2 a za lídrem zaostávají už jen o čtyři body.

Do souboje s nejlepším celkem soutěže vlétli modrobílí, podporovaní bouřlivým publikem, jako sršni a byli odměněni.

Už po 91 vteřinách poprvé exceloval třetí útok modrobílých. Rychle pronikl do sparťanského pásma a Havlíček zleva nabil Andrašovskému na otvírací trefu. Pět minut nato si role vyměnili a Havlíček slavil první gól v plzeňských službách. Mezitím ještě Martin Straka trefil horní tyč hostující branky.

„Utkaly se dva silné celky a duel měl náboj play off. My jsme nezachytili úvod zápasu, což byl jeden z klíčových momentů,“ hodnotil sparťanský trenér Josef Jandač.

Tlak domácích pak přece jen zeslábl, zvlášť když po zásahu do kolena odkulhal do kabiny kapitán Straka.

„Zatrnulo mi. Naštěstí se Martin po pauze do zápasu vrátil,“ těšilo plzeňského trenéra Mariana Jelínka.

Ke slovu se pak v početní výhodě dostala i Sparta. Osm vteřin před vypršením trestu Stránského skóroval Philipp.

Ve druhé třetině se hosté daleko častěji dostávali před Svobodu v plzeňské brance, ale ten odolával. Jenže už v úvodu prostřední části Indiáni po nenápadné akci zvýšili své vedení. K odraženému puku se v útočné třetině dostal Dvořák a po otočce vymetl horní růžek Pöpperleho svatyně. Tak parádně, že gólman Svoboda na opačné straně smekl před střelcem svou přilbu.

Nadějný náskok však modrobílí neudrželi.

Svoboda ještě skryl v náručí pokus Lapšanského a lapl i ránu Rachůnka. Jenže v závěru se Plzeňští ocitli na dlouho ve třech a rozjetý Tenkrát usměrnil zbízka puk k tyči.

Po druhé přestávce ale Plzeň znovu zvýšila aktivitu a dovedla zápas k triumfu.

Nájezd dvou na jednoho po spolupráci s Pitulem zakončil gólovou kličkou do bekhendu Johnson. Vostřák, který se do plzeňské sestavy vrátil po zranění, trefil spojnici břevna a tyčky. No a definitivní pečeť na výhru Indiánů přidal v závěru v početní výhodě pět na tři Hanzlík.

Sparta vyšla naprázdno po pěti vítězstvích v řadě, zatímco bodová šňůra Plzně se i díky kontumační výhře protáhla na dvanáct utkání.

„Ve třetí třetině jsme brzy inkasovali a potom jsme se vlastní nedisciplinovaností připravili o šanci s tím ještě něco udělat,“ uznal Jandač.

„Sparta znovu ukázala, proč dominuje extralize, a o to víc si cením vítězství. Věděli jsme, že soupeř na nás ve třetí třetině bude tlačit. Naši hráči ale poslední část odehráli, jako by sami o gól prohrávali, a tak rozhodli o svém úspěchu,“ říkal Jelínek.

Navrch získané tři body z utkání v Třinci kouče nijak nenadchly. „Pořád to beru tak, že na ledě jsme prohráli. A rozhodně ne kvůli startu devatenáctiletého juniora. Nicméně po zkušenostech z minulé sezony (Plzni bylo z podobných důvodů odebráno 19, respektive 20 bodů) je to připomínka, že boží mlýny přece jen melou,“ prohlásil Jelínek.

HC Plzeň 1929 – HC Sparta Praha 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Andrašovský (Havlíček), 6. Havlíček (Andrašovský, Dvořák), 33. Dvořák (Andrašovský, St. Pierre), 43. Johnson (Pitule, Stránský), 59. Jiří Hanzlík (Marušák) – 15. Philipp (Pacovský), 40. Tenkrát (Broš, Milam). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda – Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8, navíc Philipp (Sparta) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 5832.

Sestavy:

Plzeň: A. Svoboda – Vykoukal, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, Marušák, Kinrade, Dan Růžička – Vostřák, Martin Straka (17.-20. M. Heřman), Vlasák – Duda, Jan Kovář, Pletka – Dvořák, Havlíček, Andrašovský – Stránský, Pitule, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Sparta: Pöpperle – Milam, Sersen, Kučný, Krstev, Philipp, Husák – Pacovský, Broš, I. Rachůnek – Ton, Bližňák, Tenkrát – Y. Treille, Foster, T. Rachůnek – Žálčík, Lapšanský, Forman, od 54. navíc Rubeš. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.