Hokejový obránce Jan Holý válel v první lize za Litoměřice, patřil k oporám vedoucího týmu soutěže. Jenže teď si beka vytáhla plzeňská Škodovka v nouzi do extraligy. A chlapče, snaž se.

„Litoměřice jedou, ale bylo fajn, že mě uvolnily. Já jsem si tak mohl zase po letech zahrát v týmu, kde jsem hokejově vyrůstal. Za tu šanci jsem rád, protože mým cílem je stále extraliga,“ řekl 26letý rodák z Plzně.

Holý v áčku Škodovky debutoval v sezoně 2013/14, ale pak většinou působil v nižších soutěžích a za Plzeň přidal už jen 12 zápasů.

Jaká pro vás nedělní obnovená premiéra v extralize proti Kladnu byla?

V úvodu jsem byl nervóznější, ale po první třetině už to docela šlo. A snad ani můj výkon nebyl špatný.

O to víc asi mrzelo, že vás v závěru třetí třetiny přetlačil jiný explzeňský hráč Matěj Beran a vyrovnávacím gólem poslal zápas do prodloužení.

Ten souboj u naší branky jsem měl zvládnout líp, mrzí mě to, ale jede se dál.

Jak vzpomínáte na roky, v nichž jste se snažil prosadit do áčka Škodovky, ale nikdy to trvale nevyšlo?

Je to minulost, ale ničeho nelituji. V první lize, ať už v Jihlavě, Kadani, ve Slavii nebo v Litoměřicích, jsem se rozehrál, nabral zkušenosti a získal nějakou pozici. Teď mi dala Plzeň šanci znovu se porvat o extraligu a chci ji využít.

Kde jste se cítil nejlépe?

Asi v Litoměřicích. Sešla se tu dobrá parta a v ní řada Plzeňáků v čele s Jardou Kracíkem. Tým vede zkušený kouč David Bruk, který mě trénoval už v plzeňské mládeži. Tým šlape, ale i v první lize řádí covidové stopky, a vůbec jsem rád, že můžu být v Plzni.

V čem je největší rozdíl mezi extraligou a první ligou?

V kvalitě a chytrosti hráčů. V zápasech se tolik nelítá, ale hra má nějaký řád. Což je znát i v zakončení, kdy si jako bek musím všechno líp pohlídat.

Zrovna v Karlových Varech vás ale v derby čeká bruslivý a agresivní protivník.

Každý soupeř je jiný, ale trenéři nás na Energii připraví. Plzeň proti Kladnu zlomila nepovedenou sérii a určitě na to budeme chtít navázat a ve Varech přidat další body.

Plzeňští útočníci Petr Kodýtek s Filipem Suchým slaví jeden z gólů v minulém utkání s Energií, které Škodovka doma vyhrála 3:2.
Škodu čeká derby. Pokud nezasáhne omikron