Hokejová Plzeň porazila ve středu doma vedoucí Třinec 5:2, přesto první otázka na tiskové konferenci po zápase šlehla jako bič.

„Nakolik vám do tréninků, do sestavy mluví bratr Martin (generální manažer a majitel klubu – pozn.)," vylétl dotaz z novinářského pléna.

Michal Straka se jen pousmál. „Jasně, že se o sestavě bavíme. Bráchovo zkušenosti z NHL, z reprezentace jsou neocenitelné. Hlavním trenérem jsem však já, takže mám poslední slovo," reagoval nový šéf plzeňské střídačky.

„Kdo mě zná, tak ví, že jsem tvrdohlavý a chci, aby se věci děly jak chci já," pokračoval rázně kouč. „Hlavní však je, aby šlo o správné rozhodnutí," připojil už smířlivěji někdejší útočník a plzeňský rodák.

Jako asistent působil Michal Straka u plzeňského áčka od roku 2011, teď po odvolaném Milanu Razýmovi převzal hlavní žezlo.

„Před utkáním jsem přece jen cítil větší tlak. Post hlavního trenéra pro mě logicky znamená větší odpovědnost. V tom je moje nová role náročnější," připustil Michal Straka, jehož asistenty jsou Ladislav Čihák a Jaroslav Špaček.

A co bylo ve středečním utkání oproti minulým zápasům jinak?

„V herním systému jen pár detailů," říkal třiačtyřicetiletý kouč.

Na převratné změny totiž nemělo nově poskládané trio lodivodů čas.

„V mužstvu máme asi osm reprezentantů, takže během pauzy jsme až do pondělka trénovali jen s torzem týmu," připomněl Michal Straka.

„Ale ani nebyl důvod něco výrazně překopávat. Potřebovali jsme hru jen víc zjednodušit a hlavně přidat v důrazu, pohybu i v nasazení. A to se nám proti Třinci dařilo. Kluci zabrali a vítězství se zrodilo z kolektivního výkonu. Každý si odmakal, co měl," chválil mužstvo.

Dvě třetiny středečního duelu ale byly vyrovnané, po čtyřiceti minutách svítily na ukazateli skóre dvě dvojky a teprve ve třetí části Ján Sýkora čistým hattrickem sestřelil Oceláře.

Škodovka poskočila na deváté místo, když slavila druhé vítězství v řadě, v sezoně ale teprve osmou výhru z devatenácti šancí.

Navíc podobné vzlety, po nichž následovaly zase pády, zažila Plzeň v běžící extralize několikrát.

„Vyhráli jsme, tři získané body jsou cenné, ale čekají nás další zápasy. Musíme pracovat dál," chce se Michal Straka vyhnout zklamání z předčasné radosti.

V neděli odpoledne hostí Škodovka v ČEZ Areně brněnskou Kometu, která je sedmá. A už dnes večer hrají Západočeši v Hradci Králové.

Aktuálně pátý Mountfield zaostává venku, ale zato doma září. Vyhrál tam osm utkání z devíti a touží po dalším skalpu. „Je třeba si vytvářet šance, mít důraz do brány a dávat góly," radil obránce Peter Mikuš na klubovém webu.

Jenže po bodech touží i Západočeši. „Chceme navázat na náš výkon proti Třinci. Je listopad a v extralize už není kam uhnout a na co čekat," prohlásil zkušený útočník Pavel Kašpařík.