V dresu vedoucí Škody Plzeň zasáhne do závěru základní části i slovenský reprezentant Peter Čerešňák.

Z dějiště her se pětadvacetiletý obránce vrátil v sobotu a zatím si zvyká na středoevropský čas.

„V Koreji je teď už sice večer, ale snažím se vydržet vzhůru,“ říkal po včerejším dopoledním tréninku Čerešňák. „V neděli jsem vstával o třetí, další den o páté ráno, takže se to zlepšuje,“ usmíval se urostlý bek.

Přitom stále vstřebává rozporuplné pocity z vystoupení slovenských hokejistů na olympiádě.

Na úvod jste sice senzačně porazili pozdější olympijské vítěze Rusy, ale pak jste v předkole play-off nestačili na Američany a jeli domů. 
Tím, že jsme porazili Rusy, tak bychom měli být vlastně druzí (smích). No, dobré pocity se mísí s těmi horšími. Škoda je hlavně nezvládnutého utkání se Slovinci v základní skupině. Pokud bychom brali tři body, postoupili bychom rovnou do čtvrtfinále a vše by vypadalo jinak. Doma by nás nosili na rukou. Jenže takhle jsme v turnaji skončili předposlední, což vyznívá nepříznivě.

Co chybělo, abyste si v utkání se Slovinskem vybojovali přímý postup?
Těžko říci. Museli jsme prohrávat nula dva, abychom zase začali hrát pořádný hokej. Klasika. Sice jsme ztrátu ještě smazali, ale remíza v normálním hracím čase nám na přímý postup nestačila.

Jaký byl hokej na olympiádě?
Oproti zápasům v extralize podstatně rychlejší, ale také daleko otevřenější. Rodilo se tak víc brejků, přečíslení i šancí.

V turnaji jste dal dva góly. Už vám plzeňští trenéři řekli, že takovou produktivitu od vás čekají také v extralize?
Něco proběhlo (úsměv). Jenže je to i o tom otevřenějším hokeji. V extralize se každý vrhá do ran, honí Radegast index, ale na olympiádě se střely nechávaly běžně letět na bránu. Ale třeba to konečně prostřelím také v extralize (Čerešňák dal zatím v 41 zápasech jen gól).

Stihl jste v Pchjongčchangu zhlédnout kromě hokeje i zápolení v jiných sportech?
Byli jsme se podívat na sjezdových závodech žen, na slalomu a kombinačním sjezdu. Na nic dalšího nebyl čas. Ani jsem neviděl biatlon, kde mělo Slovensko horkou favoritku Kuzminovou.

Jací jsou Korejci?
Velmi slušní lidé. Navíc všude je čisto, na záchodech, ve městě i v přírodě.

Co korejské speciality? Chutnaly vám?
Já do experimentů nešel. V olympijské jídelně bylo dostatek evropských jídel, ať už těstovin, mas, zeleniny, takže jsem se držel osvědčeného.

Přestávka byla dlouhá. Bude těžké se zase koncentrovat na extraligu?
To uvidíme. Na ledě jsem byl naposledy minulé úterý, takže na prvním tréninku v Plzni jsem funěl jako lokomotiva. Ale doufám, že zase rychle chytím ten správný rytmus.

Tři kola před koncem dělí vedoucí Škodovku jen tři body od zisku Prezidentského poháru pro vítěze základní části. Je to první cíl, kterého chcete dosáhnout?
Jasně. Bylo by pěkné mít Prezidentský pohár a k tomu se dobře rozehrát před play-off. Začínáme v Brně, kde nás ale nečeká nic jednoduchého. Následují zápasy v Liberci a doma se Zlínem. Což jsou týmy, které ještě bojují o desítku, takže je složité něco předpovídat. Ale chceme vyhrát každé utkání.