Nejen proto, že český tým nepříznivě se vyvíjející duel otočil na vítězství v nájezdech. Ale i kvůli výrazné plzeňské stopě, kterou obrat měl.

V brance čaroval Pavel Francouz, gólem přispěl Dominik Kubalík a činili se i obránci David Sklenička (asistence) s Michalem Moravčíkem (gól + asistence).

„Jak Mora tak Sklenda ukazují, že jsou v nároďáku oprávněně. Mora si formu drží celou sezonu, Sklenda s učitými výkyvy také, navíc v play-off zahrál skvěle a teď v tom pokračuje,“ ocenil výkony obou beků trojnásobný mistr světa a nyní ve Škodovce sportovní manažer.

Na jedné straně vás musí těšit, jak to Skleničkovi s Moravčíkem na mistrovství jde, jenže jejich výkony zároveň přitáhnou zájem zahraničí.

Tak to je. Ti kluci byli v Plzni od mládežnických let, vypracovali se a je skvělé vidět, jak hrají v nároďáku. Jen to potvrzuje, že se v klubu dělá s mládeží dobře. Zároveň je jasné, že o ně bude zájem, a ať se ozve KHL nebo Amerika, tak s tím nic nenaděláme. Zatím nechci předbíhat, a i když by to pro nás byla citelná ztráta, museli bychom se s tím vyrovnat.

Jak hodnotíte dosavadní výkony národního mužstva na světovém turnaji?
Od začátku hraje český tým s obrovskou bojovností, to se klukům nedá upřít ani náhodou. Dvakrát se dostali z obtížné situace, když prohrávali se Slováky i teď se Švýcary, ale dokázali se vrátit do zápasu, což je velké plus. Navíc vždy urvali druhý bod a výhrou získali nad soupeři výhodu při hodnocení vzájemných zápasů. Ale třeba Švédi byli v zápase s námi hokejovější a ani Švýcaři nebyli horší.

Co na hře českého výběru nejvíc postrádáte?
Je to mladý tým, kterému nechybí elán, dravost, ale je znát, že patřičná herní vyzrálost i kvalita tam zvlášťv klíčových chvílích není.

Jaké šance dáváte týmu trenéra Josefa Jandače v nadcházejícím souboji s Rusy?
Rusové sice ve skupině dominují, jejich skóre 0:20 budí respekt, ale dosud nenarazili na silného soupeře. A když se jim dostanete pod kůži a prohrávají, tak ztrácejí svoji suverenitu. Takže budu fandit, aby to tak bylo. Týmu určitě pomůže přílet kluků z NHL Pastrňáka s Krejčím. Přibude kvalita na puku i v koncovce.

Stejně jako v naší skupině dominují Rusové se Švédy, v té druhé zase Finové, Kanada a také Američané. Jako by volných míst pro čtvrtfinále už příliš nebylo.
To není. Zmíněné týmy si čtvrtfinále utéct nenechají, takže ve druhé skupině se hraje o jediný místečko a v naší o dvě. Ve hře jsme my, Švýcaři a možná Slováci. Budou mít hoňku, ale ani my nemůžeme být v klidu. Pokud s Rusy neuspějeme, museli bychom porazit tři slabší soupeře, Bělorusko, Francii a Rakousko za tři body. Což je vždy ošidné a stojí to spoustu nervů a sil.