O čtyři body před druhými Pardubicemi a s luxusním náskokem 20 bodů před sedmým Libercem. Není divu.

Plzeňský expres letí soutěží znovu s plnou silou. Krušná porážka v derby minulé úterý je zapomenuta.

Modrobílí už v pátek deklasovali doma Litvínov 8:4 a třetí čtvrtinu potom v neděli uzavřeli přesčasovou výhrou 5:4 v Praze se Spartou.

„Ten zápas byl plný emocí, až hysterický, ale divákům nabídl úžasnou podívanou s řadou zvratů. A ty kritické momenty jsme zvládli lépe my,“ říkal plzeňský trenér Marian Jelínek.

Spokojený o to víc, že v minulých letech působil jako asistent právě na střídačce Sparty. „To nehrálo až takovou roli, stáli jsme hlavně o další body,“ tvrdil.

Plzeň se sice v drsném klání vyšperkovaném střety i potyčkami ujala vedení, ale následný hattrick Ručinského nahrál domácím.

„Chtěli jsme hrát tvrdě, dohráváním soubojů rozhodit technického soupeře, ale nechávali jsme se příliš unášet,“ připustil Jelínek.

„Zbytečně jsme ztráceli hlavu a byli jsme za to vylučováni,“ souhlasil s koučem Jan Benda. Právě ostřílený bek svou dorážkou v přesilovce vrátil plzeňskou loď na správný kurs.

Scofield potom vyrovnal a před koncem třetí třetiny Západočeši dokonce vedli 4:3, ale soupeř si ještě stihl vynutit prodloužení. V něm však druhý bod pro Plzeň trefil Vlasák.

„To vedení jsme sice měli udržet, ale na druhé straně v nastavení byli na koni domácí, a tak si považuji i dvou bodů. Kaňkou je jen zranění Martina Straky ze začátku zápasu. Naštěstí nejde o zlomeninu, ale i tak jsou problémy našeho kapitána nepříjemné,“ říkal Jelínek.

Excelentní účet třetí čtvrtiny jen potvrdil narůstající formu současného lídra extraligy.

V první části 21 bodů, ve druhé 24 a v té další rekordní zisk 32 bodů za 12 vítěství a jen jedinou porážku. Tak si nezdolná Plzeň klestila cestu na první místo průběžného pořadí.

„Ale těch 77 bodů, co nyní máme, by třeba v minulé sezoně na šestku a přímý postup do čtvrtfinále play off nestačilo,“ upozornil Jelínek. „K jistotě potřebujeme ještě tak o deset bodů víc,“ postavil kouč před tým další úkol.

A jak chce udržet mužstvo přes jasné vedení v maximálních otáčkách? „Nejde o nic těžkého. Jen dvakrát třikrát týdně pracovat šedesát minut na sto deset procent,“ uvedl v nadsázce. „Je to ale i stav mysli. Když něco chcete a jdete za tím s přesvědčením, že tak je to správně, nic vás z té cesty nesvede.“

Odhodlání indiánů projde zkouškou už tento pátek, kdy na Plzeň zaútočí oživlá a stále úspěšnější Kometa Brno.