Na jaře Indiáni pověst zachránili, když uspěli v předkole extraligového play-off a zahráli si čtvrtfinále.

Před novou sezonou se kádr obměnil a zvlášť do ofenzivy se povedlo získat výrazné osobnosti. Ze švédského Farjestadu přišel Milan Gulaš, Tomáš Mertl z ruské Ufy, Petr Straka ze zámoří a jen nedávno se domů nečekaně vrátil i střelec Dominik Kubalík.

„Tým je slušný. Víme, co umíme, ale teď je třeba to přenést do zápasů, kde bude úplně jiný tlak. Do sezony jdeme pokorně, nechceme zažít ten nervák znovu,“ vyhlásil Martin Straka.

V neděli olympijský vítěz z Nagana, mistr světa a s Plzní i český šampion oslavil pětačtyřicáté narozeniny a tým potáhne jako šéf, ale znovu i jako jeden z trenérů.

Co se vám krátce před startem extraligy honí hlavou?
Máme za sebou šest těžkých týdnů na ledě. Klukům jsme dali zabrat, ale odmakali to a prošli i testy. Do startu ještě nějaký den zbývá, ale už se nemůžeme dočkat, až všechno začne. Všichni jsme v očekávání a těšíme se.

Jaký cíl jste pro tým vytyčil?
Ambice jsou pořád stejné. Musíme jít krok po kroku a prvním cílem tak je postup do play-off. Tam začne zase jiná soutěž, ale nejprve je třeba se do ní kvalifikovat.

Plzeň je označována za černého koně nadcházející extraligy. Těší vás to, motivuje?
Nevím jak kluci, ale já tyhle prognózy nevnímám. Minulá sezona byla dlouhá a těžká, hlavně psychicky, a ani teď nás nečeká jednoduchý start. V pátek začínáme doma s Litvínovem a pak hned jedeme do Třince. Ale chceme to zvládnout, aby se tým uklidnil a nastartoval. Hodně pomáhá, když bodujete od začátku. Jste pak v klidu, i když přijde nějaký výpadek.

Při současné kvalitě mužstva byste to ale měli zvládnout, ne?
Složení mužstva je sice solidní, hráče, o které jsme stáli, jsme získali, ale posilovaly i kluby kolem nás v čele s obhájcem titulu Kometou Brno. Silná bude ale i Sparta, Třinec, Liberec, Vítkovice posílily. Všichni si říkáme, že jsme silnější, ale ukáže se až na ledě.

Poskládali jste nejsilnější tým od mistrovské sezony 2012/13? Alespoň podle jmen na soupisce to tak vypadá.
Jedna věc jsou jména na papíře a druhá realita na ledě. Tam se teprve ukáže, jak je kdo silný a odolný. Přivedli jsme kluky, kteří umějí dávat góly a něco v extralize i v zahraničí už odehráli. Navíc se nám nečekaně vrátil Dominik Kubalík. Sice nevíme na jak dlouho, ale stáli jsme o něj a jsme s ním zase silnější. Když se ta možnost objevila, tak Dominik ani na chvíli neváhal a chtěl hrát v Plzni. Což oceňuju.

Máte nového gólmana. Jak se vám Miroslav Svoboda, který přišel místo Matěje Machovského, jeví?
Jihlavu vytáhl do extraligy a jsme rádi, že se nám ho povedlo získat. Je to mladý kluk, kterému v úvodu extraligy musíme všichni pomoct, ale věříme, že je schopný mužstvo podržet.

Martin Boubal.
Předposlední díl cyklistické Giant ligy rozjede závod dětíŠkodovka byla vždy ofenzivní mužstvo. Bude to nyní platit ještě víc?
Dál chceme hrát útočný hokej a bavit lidi v hledišti. Nechceme jen čekat na soupeře, co udělá, ale naopak ho napadáním dostávat pod tlak, nutit k chybám a z toho dávat góly. I když připouštím, že v přípravných zápasech jsme se v koncovce trochu trápili.

V čem byl podle vás problém?
Do šancí jsme se dostávali, každý zápas jsme jich měli spoustu, ale gólů jsme moc nedávali. Neproměňovali jsme nájezdy, přečíslení, což by nás v extralize mohlo mrzet. Ale doufám, že se i tohle ještě zlepší.

Mluví se hlavně o nabitém plzeňském útoku, ale co defenziva, kde je řada mladých beků? Jsou schopni ten tlak zvládnout?
Ale i vzadu máme zkušený kluky, Péťu Kadlece, vedle kterého bude hrát mladý Kvasňa (David Kvasnička), Čerešňáka a nově Nicka Jonese. A kluci jako Moravčík, Sklenička jsou sice mladí, ale v lize už něco zažili. A defenzivě musí pomoct i útočníci. Tým je podle mého dobře namixovaný, ale je to třeba přenést na led. Zábava končí a teď už půjde o body.

Čekáte, že zvučná jménav týmu přitáhnou do plzeňské arény víc diváků, než v minulé sezoně?
Tak víme, že ve fotbalové Viktorii, která v lize sbírá tituly a hraje evropské poháry, máme obrovskou konkurenci, ale je to i o nás. Když budeme hrát atraktivní hokej, a kluci na ledě nechají všechno, tak fanoušci přijdou. Ale když budeme špatní, jako loni, a nebude se na co koukat, tak nemůžeme čekat, že lidi přijdou.

Často se zdůrazňuje, že v extralize dáváte příležitost mladým hráčům. Těší vás ta chvála?
My to ale kvůli chvále neděláme. Ani neplatí, že jsi mladý, tak u nás budeš hrát. Ti kluci musí přesvědčit, že na extraligu mají. V posledním čase uspěl Kvasnička a v útoku Kodýtek, ale místo v týmu si musí dál zasloužit.

Stále se mluví o budoucím působišti Jaromíra Jágra a v té souvislosti se zmiňuje i Plzeň. Jde dál o čirou spekulaci, jak jste před časem zmínil?
Od té doby se nic nezměnilo. Netuším, jaké má Jarda nabídky z NHL a o čem uvažuje. Něco se může pohnout až ve chvíli, kdy se Jarda někomu ozve s tím, že nic nemá. Zatím mi nevolal (úsměv). Sezona v NHL startuje za měsíc, takže se musíme nechat překvapit. Podle mého začne na Kladně, ale předvídat něco dál, je scestné.

Petr Straka
Petr Straka: Snil jsem, že budu hrát před plzeňským publikem