Na první kemp v Třemošné pozval 28 hráčů včetně dvou plzeňských nadějí – brankáře Kristiána Koláře a útočníka Jana Matiáška „Vést osmnáctku je pro mě čest, výzva, ale také zodpovědnost,“ uvedl osmačtyřicetiletý kouč. 

Co bylo náplní úvodního soustředění?
S vybranými hráči jsme se chtěli hlavně vzájemně poznat. Kostru týmu tvoří kluci ročníku 2000, kteří nastupovali v sedmnáctce, plus jsme využili šance pozvat krajánky, kteří jsou momentálně v Česku.

Jaké cíle jste nově se tvořícímu týmu stanovil?
Vrcholem sezony bude jako tradičně mistrovství světa, které v dubnu 2018 proběhne v Rusku, a cíle jsou dva. Postoupit ze skupiny a probojovat se ze čtvrtfinále dál, což se v posledních letech nedařilo. Teď je na nás, abychom se s tím poprali.

Nakolik je reálné, aby současný výběr nelehkou misi zvládl?
To se těžko předpovídá. Potřebujete mít tým v danou chvíli v optimální formě, bez zranění – a k tomu i jistou dávku štěstí. Nicméně minimálně čtvrtfinále chceme udělat.

Jak složité pro kouče je ovlivňovat mladé reprezentanty, když je máte k dispozici jen na pár soustředěních?
Ve výběru jsou nejlepší hráči daného ročníku, takže spoléhám na to, že mají svou kvalitu i herní dovednosti. Na mně i mých spolupracovnících je určit složení jednotlivých pětek a co nejefektivnější herní systém. Během sezony tedy převažuje spíš manažerská práce.

Úroveň českého mládežnického hokeje je často kritizována. Oprávněně?
Je fakt, že hokejová mládež není v optimálním stavu, ale byla na tom hůř, což potvrzují i výsledky pět šest let zpátky. Momentálně nastal posun k lepšímu, i když zatím bez medailového efektu.

Doháníme světovou špičku?
Favorité Kanada, Amerika, Rusko, Švédsko jsou stále před námi, ale už tam není takový rozdíl jako před pár roky. Ale pořád tam je, takže nejde počítat s tím, že tyhle týmy budeme porážet, nicméně můžeme občas vyhrát. Tak si přejme, aby to přišlo třeba zrovna ve čtvrtfinále mistrovství světa.

Plzeňská mládež má ale za sebou výjimečně úspěšnou sezonu. Kromě juniorky získal mistrovský titul starší dorost a mladší dorost bral bronz. Našli jste cestu, jak vychovávat hokejové šampiony?
Možná to vypadá, že jsme nějakou shodou okolností vybrali zlatý jackpot, ale v Plzni se s mládeží dlouhodobě pracuje dobře. Medaile se tu získávají pravidelně a plzeňští odchovanci se prosazují i mezi dospělými, a to nejen ve Škodovce. A to je v době, kdy zájem o hokej a sport vůbec mezi dětmi klesá, a tím se snižuje konkurenční prostředí, solidní vizitka.