Po dlouhých letech zkušený funkcionář opouští fotbal a bude působit ve vrcholovém hokeji. Stal se ředitelem extraligového Hockey clubu Plzeň 1929.

„Práce v plzeňském hokeji je pro mne velkou změnou a především obrovskou motivací. Chci hokeji v Plzni pomoci a využít k tomu všech svých zkušeností,“ říká čtyřicetiletý Emil Kristek.

Jak dlouho trvaly Vaše námluvy s plzeňským hokejovým klubem?
Poprvé mě jeho zástupci oslovili letos v únoru. Vážně jsem o tom, že bych začal působit v hokeji, začal přemýšlet, když jsem se blíže seznámil s Martinem Strakou. Již předtím jsme se znali z různých golfových turnajů, ale zhruba od března byla naše jednání intenzivnější a naše spolupráce nabývala konkétnějších obrysů. Martin je pro mne velkou osobností a možnost spolupracovat s ním mě přitahovala čím dál více.

Jste rodilým Jihočechem z Českých Budějovic, ale už když jste pracoval před lety v plzeňské Viktorii, netajil jste se tím, že vám Plzeň přirostla k srdci. Sehrála ve vašem nynějším rozhodování roli i ta skutečnost, že se vrátíte do míst, kde se cítíte dobře?
Samozřejmě, tohle je velmi důležité. Jsem rodilý Jihočech, ale k Plzni mám vřelý vztah od mládí, tři roky jsem tu prožil jako učeň. Mám tu spoustu přátel a známých a vždycky jsem se do Plzně rád vracel.

Dosud jste působil jako obchodní ředitel Bohemians Praha 1905 a místopředseda představenstva klubu. Jaké bude vaše další působení v Bohemians 1905?
Odcházím z funkce obchodního ředitele a rezignoval jsem i na funkci místopředsedy představenstva. Zůstávám členem dozorčí rady, jsem minoritním vlastníkem klubu. Chci mít volné ruce a věnovat se naplno hokeji.

Plzeňský hokej v posledních dnech a měsících prožíval nelehké období, stejně jako před časem v Praze fotbalová Bohemka. Mají oba tyto kluby ještě nějaké další společné jmenovatele?
Plzeňský hokejový klub mně Bohemku silně připomíná. Také má obrovské zázemí a oporu ve fanoušcích, kterým není osud jejich klubu lhostejný. Atmosféra v Bohemce, to je něco úžasného. A já bych byl moc rád, kdyby se hokejový klub přiblížil fanouškům stejně, jako se to podařilo v Bohemce, kde jím příznivci žijí a nedají na něj dopustit.

Máte nějaké konkrétní představy?
Chceme rozšířit fanshop. Připravujeme v areálu ČEZ Areny obchod o rozměrech dvě stě metrů čtverečních, kde fanoušci najdou veškerý sortiment s logem a v barvách klubu. Hokej je v Plzni sportem číslo jedna a my chceme využít jeho obrovské popularity mezi fanoušky. A příjmy z fanshopu mohou být v blízké budoucnosti významným přínosem do klubové kasy.

Co ještě pro hokejové příznivce chystáte?
Podle mne je špatně, že klub s tak početným diváckým zázemím nemá klubovou restauraci. Chceme ji ve městě zřídit, aby se tu fanoušci mohli scházet nejen před utkáním a po něm, ale po celý rok. Pořádali bychom tu i besedy a autogramiády s hráči i trenéry. Chceme jednoduše mnohem více než dosud přiblížit hokej příznivcům.

#nahled|https://g.denik.cz/46/f8/emil_kristek_2001_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/46/f8/emil_kristek_2001.jpg|Rok 2001. Emil Kristek ve své kanceláři krátce poté, co nastoupil do funkce výkonného ředitele fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň. V plzeňském klubu pracoval do roku 2003#

Martin Straka, majoritní vlastník Hockey clubu Plzeň 1929 prohlásil, že klub má ze dvou třetin rozpočet pro příští sezonu pokrytý a na vás že bude, abyste získal zbývající třetinu. Nebojíte se v dnešní nelehké době tohoto úkolu?
Kdybych se toho obával, tak do funkce v Plzni nikdy nenastoupím. Nebudu na to sám, chtěl bych postupně tým rozšířit o šikovné a schopné lidi oddané klubu, kteří mi v tom budou pomáhat. Navíc jsem založením věčný optimista a věřím, že se nám to společně podaří.

Klub nakonec nevyužil možnosti patnáctimilionové půjčky od města. Domníváte se, že její odmítnutí může nyní negativně ovlivnit vztahy mezi klubem a městem?
Z naší strany určitě ne. My si opravdu vážíme, že se město situací zabývalo a ukázalo, že mu není osud plzeňského hokeje lhostejný. Chtěl bych za to všem představitelům města poděkovat a věřím, že vzájemná spolupráce bude i nadále pokračovat.

Stal jste se ředitelem klubu. Jaké budou vaše kompetence?
Budu mít na starosti chod klubu především po ekonomické a markentinkové stránce.

Budet zasahovat také do sportovní oblasti?
To v žádném případě. Rád se posadím do křesla v hledišti a vychutnám si extraligový zápas. Ale trenérům ani hráčům do toho mluvit nebudu. To je jednoznačně v kompetenci sportovního úseku.