Škodováci do nejvyšší domácí soutěže vstoupí jako třetí tým minulých dvou sezon a věří, že dobu bronzovou dokážou ještě vylepšit.

Vysoké ambice neskrývá ani hlavní trenér Ladislav Čihák. „Zahrát si finále by bylo skvělé, ale jsme teprve na začátku. Do sezony jdeme s hlavou nahoře, ale také s pokorou,“ prohlásil kouč.

Kde berete jistotu, že plzeňský tým bude v extralize znovu patřit ke špičce?

Jistotu nemám. Na to dá odpověď až dlouhá základní část. Ale pokud vycházím z průběhu přípravy i přípravných zápasů, tak si troufám říci, že je tým nachystaný velmi dobře.

Nakolik vaše přesvědčení kalí zranění, která vás před začátkem soutěže sužují?

Pár hráčů má zdravotní problémy, není to zase nic tak neobvyklého. Zraněný je obránce Bohouš Jank, brankář Jarda Pavelka a uvidíme, jak se to vyvine s Jardou Kracíkem. Děláme maximum, aby se hráči uzdravili a do té doby dostanou šanci zase jiní kluci.

Dá se odhadnout doba návratu Janka s Pavelkou?

Bohouš (Jank) začal jen nedávno s tréninkem na ledě. U Jardy je to ještě čerstvější a podle doktorů nám bude chybět minimálně měsíc.

Počítal jste s tím, že budete brankáře Dominika Frodla s Pavelkou v zápasech pravidelně točit?

Oba vypadali dobře. Jarda to ukázal i při utkání v Hämeenlinně, kde nás až do svého zranění držel a bylo vidět, že se dostává do zápasové pohody. Vůbec byl, stejně jako Frodlík, vyladěný na start extraligy. Takže komplikace to pro nás je.

Máte v hlavě řešení, jméno brankáře, který by mohl Plzni pomoci?

Pár jmen máme vytipovaných, ale těsně před extraligou není lehké sehnat gólmana bez smlouvy nebo klub, který by vám brankáře na ten měsíc půjčil. Intenzivně ale hledáme.

Nechtělo by při Jankově zranění pomýšlet také na posílení obranných řad?

Jak už jsem zmínil, kádr máme letos užší než dřív, ale v záloze jsou naši mladí kluci s úspěchy ve svých kategoriích. Dávat šanci mladým hráčům a zabudovávat je do áčka je klubová, ale i moje filosofie. To neznamená, že bychom nekoukali ještě po nějakém zkušenějším hráči.

Kdo z mladých hráčů má šanci nakouknout do extraligy?

Z obránců Michal Houdek, z útočníků Matěj Kolda a Filip Přikryl. První dva jsou ročníky 2000 a Přikryl je ještě o rok mladší.

Začínáte v Praze se Spartou, která v létě enormně posilovala. Budí to respekt?

Sparta nakupovala a tvrdí, že by klidně mohla postavit dva silné týmy. Budiž jim přáno. My máme jeden tým. Vlastní tým, kterému já ohromně věřím. Má svou kvalitu a kromě toho i budoucnost.

Podle čeho tak soudíte?

Máme top hráče Milana Gulaše, který exceluje i na evropské scéně. K němu zkušeného centra Tomáše Mertla. V minulé sezoně se třeba centr ke Gulimu hledal a vše zachránil až příchod Honzy Kováře. Dál jsou tu hráči středního věku jako Míra Indrák nebo mladý Luboš Rob. A máme i hodně mladé kluky. To, že je mužstvo konkurenceschopné, dokázalo čtyřmi výhrami v Lize mistrů a vyhrát chceme i úvodní zápas na Spartě.

V souvislosti s Plzní se mluví hlavně o elitní lajně Gulaš, Mertl, Pour, ale zdá se, že gólové jsou i další útoky.

Nechtěl bych to zakřiknout, ale každá lajna má svou sílu i roli v týmu. Útoky jsou daleko vyrovnanější, a pokud se budeme držet hokeje, kterým se chceme prezentovat, tak se nemusíme nikoho bát.

Jaká podle vás nadcházející extraliga bude?

Vrátilo se hodně hráčů ze zahraničí, hlavně z Ruska, a týmy se zase trošku zkvalitnily. I tak se domnívám, že extraliga bude znovu extrémně vyrovnaná. Možná se zrušením baráže a zavedením přímého sestupu zavládne nervozita kolem posledního místa. O to bude soutěž asi jiná.

Těší vás, že hokejová Škodovka je v tipech odborníků řazena k okruhu favoritů?

Tak v hlavách to máme, ale je třeba jít krok po kroku. Na úvod chceme dobře začít, aby se tým nastartoval. A naším prvním cílem je přímý postup do play-off. K tomu vede dlouhá cesta a spousta práce.

Vizitka
Trenéra Ladislava Čiháka (38) si před lety vytáhl ze Sparty generální manažer hokejové Škodovky Martin Straka. Čihák začínal v Plzni u mládeže, ale v rozběhnuté sezoně 2014/15 se posunul k áčku na post asistenta trenéra Michala Straky. U prvního týmu Indiánů zůstal i poté, co byl Michal odvolán a trenérských otěží se ujal jeho bratr a šéf Martin Straka. A od roku 2018, kdy majitel klubu střídačku opustil, má Čihák v Plzni hlavní slovo. Hned v premiérové sezoně dotáhl Škodovku k bronzu a vysoko míří ambiciózní trenér i nyní.