„A proč ne,“ podotýká asistent Milan Razým. „Jihočechům se sice po výměně trenérů daří. Málo inkasují, naposledy porazili Vary 4:0, ale úspěšnou sérii máme za sebou také,“ zdůrazňuje.

Družina kolem náčelníka Straky se na bodové stezce drží už víc než měsíc a nedělní výhra ve Vítkovicích byla pro indány čtvrtým tříbodovým ziskem v řadě. „Jsme doma, a tak chceme uspět,“ zdůrazňuje před bojem Razým. Plzeňští totiž Budějovice v sezoně dvakrát porazili. Doma 4:2 a u nich 3:1.

„Počítáme ale s tím, že tentokrát narazíme na zarputile bránícího soupeře a jistého Romana Turka v brance,“ podotýká asistent trenéra.

Turek teď v pěti zápasech čtyřikrát uhájil čisté konto a útočil i na absolutní extraligový rekord bez inkasovaného gólu. Ten sice nezlomil, ale nepřekonán zůstal úctyhodných 232 minut. „´Eda´ je zkušený gólman. Ale když ho zasypete čtyřiceti ranami, nějaká tam propadne,“ míní Razým.

Navíc není ani jisté, zda Turek v pátek nastoupí. Šušká se totiž, že proti Plzni nechce chytat. „Divil bych se, ale je fakt, že dvakrát předtím byl v brance mladý Kovář,“ vybaví si Razým. „Ale to není podstatné, protože nás čeká celkově nepříjemný soupeř.“

Zápas v plzeňské ČEZ Areně začíná v pátek v 17.30 hodin. Domácí branku by měl po jednozápasové pauze hájit Tomáš Pöpperle. Jinak se sestava nemění. Mimo hru jsou dál Mark Bomersback a Michal Tvrdík.

Zvláštní recept na góly nemám, tvrdí kanonýr Vlasák

Plzeň – Útočit, střílet góly, to je součást pracovní náplně hokejisty Tomáše Vlasáka. A také radost plzeňského útočníka. Před týdnem dal 250. gól v extralize i reprezentaci dohromady a vstoupil do Klubu hokejových kanonýrů. Na třístovku ale čtyřiatřicetiletý forvard prý zatím nemyslí.

„Něčeho jsem dosáhl, a co přijde dál, tomu nechávám volný průběh,“ vyhlašuje Vlasák. „Někdy vám tam totiž spadne úplně všechno, do čeho plácnete. Jindy dřete jako kůň a nic,“ připouští trojnásobný mistr světa, že ani po tolika letech nějaký speciální recept na góly nemá.

„Důležité je, že se daří mužstvu. Že sbíráme body a držíme se v popředí extraligy. Teď v tom jen pokračovat,“ přeje si křídlo s vytříbenou technikou i rychlýma rukama.

V běžící sezoně si Vlasák během 28 zápasů připsal třináct gólů a šestnáct asistencí.

Plzeň po reprezentační pauze kosí soupeře. V čem tkví současná síla mužstva?
I předtím jsme nehráli špatně, ale chyběly tomu góly. Teď se možná víc tlačíme do šancí, častěji střílíme a jsme s tím úspěšní.

Jako tým hrajete aktivní hokej, stále v pohybu. To však stojí dost sil.
Jistě, ale jsme dobře trénovaní. Mužstva jsou zatím fyzicky vyrovnaná a bude záležet, jak komu začnou síly docházet. Kdo vydrží i přes narůstající únavu. Věřím, že my ano.

V pátek se postavíte Českým Budějovicím, které po nevýrazném začátku zažívají obrození.
Čeká nás těžký zápas proti soupeři, který v posledních pěti utkáních dostal snad jen jeden gól. Navíc brankář ´Eda´ Turek chytl fazonu.

Jakou máte bilanci s brankářskou jedničkou Mountfieldu?
Netuším. ´Eda´ je zkušený mazák. Navíc velký, takže v brance vyplní spoustu místa. Nerad chodí k ledu a snaží se situace spíš ustát. A když chytí jako teď formu, tak si ji umí udržet. Ale rád mu tam nějaký kousek šoupnu.

Co je pravdy na tom, že Turek proti Plzni nerad chytá?
To slyším poprvé a jsem přesvědčen, že proti nám nastoupí. Ale i kdyby ne, tak pořád nás čeká soupeř, který se po příchodu trenéra Výborného výrazně zlepšil v defenzivě. A my musíme najít způsob, jak ho překonat.

Jak?
Pohybem, důrazem, bojovností. A góly. Jen tak můžeme rozbít očekávané soustředění Jihočechů na obranu a dosáhnout na tři body.