Před startem soutěže se sice víc věřilo bohatším klubům, jenže parta pod vedením Martina Straky vytřela Kometě, Třinci nebo Hradci zrak.

Čím to?

Plzeň zvlášť v úvodu konkurenci doslova válcovala.

Západočeši nastříleli daleko nejvíc gólů (172) a nezastavitelné duo Milan Gulaš, Tomáš Mertl plus ze Švýcarska na část sezony půjčený Dominik Kubalík vládli kanadskému bodování. Navíc v brance od začátku úspěšně úřadoval dalšíz předsezonních posil Miroslav Svoboda.

„Nově přišlo pár zkušených kluků, kteří jsou výborní jak hokejově, tak charakterově. Pár zkušených, jako Petr Kadlec, Ondra Kratěna nebo Jarda Kracík zůstalo, šanci dostali také mladí hráči a vše si skvěle sedlo,“ říkal sportovní manažer Tomáš Vlasák.

Škodovka kralovala pořadí od 18. kola a prvenství si pojistila už dvě kola před závěrem základní části. Jaký rozdíl oproti minulé sezoně, kdy se Plzeň tak tak probojovala do předkola play-off a po vyřazení ve čtvrtfinále skončila osmá. „Tehdy jsme nechytili úvod a prali jsme se s tím celou sezonu,“ podotkl Vlasák.

Drtivý nástup modrobílých do nynějšího ročníku nejvíc odnesly celky z Olomouce a Pardubic, kterým škodováci načepovali desítku (10:0 a 10:2). A z nasazeného trendu neslevili. „Mužstvo se nastartovalo, sebevědomí hráčů rostlo, ale trenéři je ani tak nenechali létat v oblacích,“ vyzdvihl Vlasák práci koučů.

Škodovka během 52 kol vyšla naprázdno pouze v osmi zápasech a vždy jen v jednom střetnutí. I v nejkritičtějších časech, kdy tým sužovaný zraněními dvakrát ztratil tři utkání po sobě, tak nějaké body urval. „Ačkoliv to třeba herně drhlo, tak jsme dokázali bodovat,“ ocenil sportovní manažer.

Po nedělní výhře nad Zlínem tak Vlasák převzal za tým podruhé v historii Prezidentstký pohár. K tomu Indiáni vylepšili o bod klubový rekord ze sezony 2009/10 v počtu nasbíraných bodů na cifru 107 a navíc ovládli nejsledovanější individuální statistiky.

Momentálně zraněný Milan Gulaš vyhrál s 61 body kanadské bodování, Tomáš Mertl pak se 30 góly kraloval extraligovým střelcům.

Pokračuje tak úspěšná éra plzeňského hokeje, kterou po návratu ze zámořské NHL před deseti lety nastartoval Martin Straka.

Škodovka se Strakou jako majitelem klubu, tahounem na ledě nebo jako nyní jedním z trenérů, zatím nikdy nechyběla v play-off.

Rovnou do čtvrtfinále pronikli modrobílí pošesté, když dvakrát základní část vyhráli, jednou byli druzí a dvakrát třetí. Navíc nebýt odečtu 19 bodů v registračné aféře v sezoně 2010/11, slvaili by Plzeňští zisk Prezidentského poháru nyní už potřetí.

Medaile cinkly Škodovce hned třikrát. V roce 2012 a předloni brali Západočeši bronz a v roce 2013 si došli v extralize pro zlato.

Cestu za dalším titulem zahájí Indiáni dvěma domácími zápasy 15. a 16. března. Zatím proti neznámému soupeři, který v předkole vyjde z trojice Olomouc, Zlín, Sparta.

„Nemá cenu spekulovat koho chtít nebo nechtít. Musíme se soustředit na sebe,“ zdůraznil asistent trenéra Jiří Hanzlík.
O ošidnosti vyřazovacích bojů ví své.

„Jako hráč jsem Prezidentský pohár vyhrál dvakrát, před osmi roky s Plzní, a vždy jsme potom vyfičeli hned ve čtvrtfinále,“ připomněl bývalý bek hořkou pravdu, že vítěz základní části až na výjimky na extraligový trůn neusedá.

„Teď máme pauzu, budeme se chystat a čekat, zda se uzdraví někdo z marodů,“ zdůraznil Hanzlík.
Plzeňští vyhlížejí hlavně Gulašův návrat. „Jde o našeho klíčového hráče, co víc k tomu říkat,“ uzavřel Jiří Hanzlík.