Bývalý gólman, který v extralize vedle mateřské Škodovky působil také ve Slavii a v Karlových Varech, odchází do KHL.

Do konce sezony by měl trénovat brankáře v celku Jugra z Chanty Mansijsku, což je správní středisko oblasti na řece Irtyš.

Pejcharovu pozici u mistrovského týmu Indiánů zaujme Petr Kůs, další z řady plzeňských brankářů, který až dosud působil u mládeže.

„S majitelem a šéfem plzeňského klubu Martinem Strakou jsme se takhle dohodli. Jde o šestiměsíční angažmá a po sezoně bych se měl vrátit zase do Plzně," vysvětloval Pejchar.

„Po letech v extralize je to šance na změnu. Výzva, která je zajímavá i finančně," připustil pětačtyřicetiletý borec, který se v minulém extraligovém ročníku podílel jako člen trenérského kolegia na historickém triumfu Plzně.

Jak se váš přesun na východ zrodil?
Už dříve jsem měl nabídku z Omsku, ale ta zase padla.
A teď se ozvala Jugra. Klub je v KHL čtvrtým rokem a mě oslovil prostřednictvím Ládi Hudáčka. Rovněž bývalého brankáře, který chytal i v Plzni a jako agent se nyní specializuje na Rusko. Generálním manažerem Jugry je Andrej Potajčuk, předtím hráč pražské Sparty.

Tušíte, do čeho jdete?
Vím jen, že tým se ve Východní divizi KHL pohybuje těsně pod čarou postupu do play-off a o účast ve vyřazovacích bojích se bude muset ještě poprat. A taky, že jak trenéři, tak brankáři jsou Rusové. Pro mě to znamená rychle oprášit ruštinu.

Přemýšlel jste dlouho zda angažmá přijmout, nebo šlo o intuitivní rozhodnutí?
Spíš to první. Přece jen za ta léta v extralize jsem si vybudoval jistou pozici, navíc tady v Plzni jsme byli hodně sžití. Mezi trenéry to fungovalo, ale KHL je přece jen výzva.

Už jste koukal, kde město Chanty-Mansijsk leží?
Ne. Jen brácha mi říkal, že je to autem asi osm a půl tisíce kilometrů. Naštěstí letím. No i tak je to na Sibiř dálka. Čeká mě město s asi šedesáti tisíci obyvateli, hokej a cestování.

Takže teď usínáte s učebnicí ruštiny pod hlavou?
Nějakou jsem vyhrabal 
a vracím se do středoškolských let, kdy jsem z ruštiny maturoval. Potřebuji ale hlavně zažít výrazy vztahující se k hokeji, které jsme neprobírali.

A k tomu si sháníte teplé spodní prádlo?
To taky. Teploty tu prý
v zimě padají k minus čtyřiceti stupňům. Už nyní tam leží pět centimetrů sněhu a teploty jsou pod bodem mrazu.

Cestujete sám?
Ano. V těch šesti měsících je i olympiáda v Soči, kdy se ruská KHL na měsíc zastaví
a já se budu moci alespoň
na týden vrátit domů.

Kdy letíte?
Pokud mi včas vyřídí pracovní povolení, tak příští úterý. Na plzeňské střídačce bych měl být ještě ty dva zápasy do reprezentační pauzy.

Ruská gólmanská škola procházela krizí. Změnilo se to?
Změnilo. Což mi potvrdil
i Rosťa Haas, který trénuje brankáře v pražském Lvu (celek KHL) . Rusové dokonce 
na čas zakázali angažování zahraničních gólmanů, aby dostali do hry co nejvíc svých. Úroveň ruských brankářů se také postupně zvedla a tohle omezení bylo zase zrušeno.