Závěr základní části se však pro tým Martina Straky nevyvíjí podle představ.

V pátek Plzeňští prohráli v Litvínově 1:4, aby následně v neděli vůbec poprvé v sezoně neskórovali a s Kladnem padli doma v přímém přenosu 0:4.

„Taková porážka se kouše těžko, stále ji mám v hlavě. Prohrát tímhle způsobem a navíc před vlastními diváky je špatně,“ prohlašuje plzeňský trenér Marian Jelínek.

Říká, že problémy jeho svěřenců začaly už dříve, v závěrečné třetině středečního utkání s Třincem.

„Vedli jsme 5:1, ale tu třetinu jsme odehráli tak nezodpovědně, že jsme horko těžko zachránili tři body,“ připomene kouč divokou výhru 7:5.

„Jenže v Litvínově se nám tenhle přístup už vymstil a ještě víc teď proti Kladnu. Slušně jsme hráli jen v první třetině, ale nedali jsme góly a potom už se naše hra rozpadla,“ říká trenér.

Prý je příliš znát, že oproti nažhaveným soupeřům, bojujícím ještě o účast v play off, mají Indiáni už své jisté. „Hráčům se nyní motivace hledá hůř,“ připouští Jelínek.

„Sice říkají, že chtějí dál vyhrávat, ale za slovy není patřičná odezva,“ podotýká.

V neděli podle kouče odvedl solidní výkon jen gólman Adam Svoboda. „Ostatní, včetně těch nejzkušenějších, zůstali za očekáváním,“ nešetří Jelínek kritikou.

„V tomhle byla facka od Kladna poučná. Hráči si alespoň uvědomili, že v play off bude přepnutí na maximální výkon životní nutností,“ podotýká lodivod modrobílého škuneru.

Odmítá ale, že by kladenští Rytíři v důrazném a do hloubi pole vysunutém forčekinku našli konečně způsob na ochromení ofenzivní plzeňské mašiny.

„Ani náhodou. To jsme totiž nebyli my,“ oponuje Jelínek. „Vůbec jsme se nedrželi své hry, jako by hráči byli myšlenkami úplně někde jinde. Na ten zápas musíme rychle zapomenout a jít dál.“

Už dnes budou mít Indiáni šanci k rehabilitaci při výpadu na led poslední Mladé Boleslavi. „Boleslav hraje o život, takže myslet si, že nás čeká odevzdaný soupeř, není na místě,“ zdůrazňuje Jelínek.

A jak chystal tým na dohrávku 43. kola? „Nijak speciálně. Naše tréninky jsou už cíleny na play off,“ uvedl trenér.

V sestavě bude dál postrádat trio marodů, Vlasák, Andrašovský, Vostřák.

V pátek pak Západočeši hostí Pardubice a základní část uzavřou v neděli v Liberci nejspíš jako druhý tým extraligy. Šance na přeskočení vedoucí Sparty je při ztrátě osmi bodů už spíš jen teoretická.

Boje o titul zahájí Plzeň v sobotu 10. března.