Představitelé extraligových klubů ji sice jako neopodstatněnou odmítli, ale se svými námitkami neuspěli. Za propagaci zahraniční sázkové kanceláře Bet-at-home může být hokejový klub v Plzni potrestán od živnostenského úřadu. „Dopis včetně faktury s pokutou jsme vrátili APK zpět,“ řekla ČTK předsedkyně představenstva BPA Jana Obermajerová.

Plzeň do středečního zápasu proti Třinci nastoupila s pozměněným logem sponzora, v němž název firmy nahradil její slogan „Život je hra“. Stejně upraveny byly i nápisy na mantinelech. „Hraje se o život a to je naše odpověď. Až do vyřešení problému budeme tímhle vycházet vstříc představenstvu APK,“ uvedl po utkání ředitel klubu Václav Jáchim.

Tvrdí, že Plzeň postupuje správně. „Bohužel se nebojuje jen na ledě. Byl jsem překvapen, že na některých serverech se píše, že budeme platit pokutu za porušení zákona. Ale za porušení čeho a za co? Na svém postoji si stojíme. Nejsme blázni, máme všechno podložené. Do boje jsme samozřejmě připraveni,“ prohlásil Jáchim. „Nevím, kde se vzalo, že máme za každý jeden ze třinácti zápasů platit milion korun. Já jsem to četl a nikde jsem to tam neviděl, takže tu částku nechápu.“

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek řekl ČTK, že Plzeň reklamou zahraniční sázkové kanceláře pravděpodobně porušila zákon. „O postihu by v tomto případě podle zákona o reklamě měl rozhodovat krajský živnostenský úřad,“ uvedl Zídek.

„Náš úřad čeká na metodiku od ministerstva financí, které ji připravuje pro živnostenské úřady jednotlivých krajů. Ta určí, jak mají při udělení pokuty postupovat a které firmy mají v Česku zakázanou reklamu,“ řekla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.

Obě strany (BPA a APK LH) se v příštích dnech podle všeho budou vedle oprávněnosti pokuty přít o její výši. Podle smlouvy totiž marketingový partner může asociaci udělit pokutu jeden milion korun za jednotlivé porušení smlouvy. APK LH i Plzeň si myslí, že pokud chybovaly, tak pouze jednou. Podle BPA bylo prohřešků třináct – tolik zápasů Indiáni odehráli s logem Bet-at-home na dresu po začátku účinnosti zákona.

Plzeň není jediným klubem, který na přelomu roku možné problémy se změnou loterijního zákona řešil. Například pražská Sparta spolupracovala se společností Interwetten. K 31. prosinci ale smlouvu ukončila.