Plzeň – Už před zápasem zábava pro fanoušky a po utkání autogramiáda hráčů plus ohňostroj. Nový ročník hokejové extraligy začal v Plzni ve velkém stylu. Nikoliv pro domácí Škodovku, která v zápase úvodního kola padla s Olomoucí 1:2.

Oslavou se začalo i na ledě. Šéf plzeňského klubu Martin Straka převzal dres k nedávným padesátinám a od diváků sklidil aplaus vstoje. Jenže v nervózním úvodu byli hosté živější a po deseti minutách vedli na střely 5:0. Svoboda v domácí bráně ale držel nulový stav. Až Černého rána mu projela mezi betony, puk z čáry však stihl vyhodit Kodýtek.

Plzeň se pak i díky první přesilovce chytla, hra se srovnala, ale krásný hokej to rozhodně nebyl.

Platilo otřepané Nedáš, dostaneš. Hanáci spálili šanci, do rychlého přečíslení vyrazil Sedlák, pokus o přihrávku neprošel, ale odražený puk už jedna z letních posil Indiánů poslala do sítě. Pro Sedláka šlo o premiérový start v extralize po návratu z Finska a uvedl se prvním gólem sezony.

Jenže i druhou dvacetiminutovku zahájili lépe Kohouti a v 26. minutě srovnali. Byť s dávkou štěstí. Svoboda vyjel za branku pro nahozený puk, ten se od mantinelu odrazil nečekaně zpátky do pole a Navrátil z úhlu trefoval odkrytou klec.

Vyrovnaný stav platil i po čtyřiceti minutách. Domácí měli další dvě početní výhody, jenže brankáře Konráda nepřekonali. Naopak bomba Ondrůška z nájezdu olízla tyčku plzeňské klece. Svoboda pak skvěle zakročil proti Orsavovi. A před druhou pauzou, kdy se hrálo čtyři na čtyři, kryl Knotkovu dorážku.

Na začátku třetí části další Orsavův pokus vytěsnil Svoboda ramenem. Na Konrádovi zase ztroskotali v přečíslení Sedlák a pak i další novic v plzeňské sestavě Kanaďan Bitten.

Boj kdo s koho eskaloval, přibývalo šarvátek. Vítězného gólu se nakonec v čase 53:02 dočkali hosté. Dostali puk do sítě, když Orsavovu pobídku využil Káňa nejspíš odrazem od brusle, ovšem sudí po posouzení u videa branku uznali. Snahu o vyrovnání si Plzeň navíc zbývajícím čase zkomplikovala vyloučením a neuspěla ani v závěru v šesti při hře bez gólmana.

Trenér Václav Baďouček připustil, že tým úvodní zápas nezvládl. „Nedokázali jsme si vytvořit souvislejší tlak, soupeř byl ve všem lepší a zaslouženě vyhrál,“ řekl kouč.

Další pokus urvat první body bude mít Škoda v neděli ve Vítkovicích (od 16.00).

Škoda Plzeň - Olomouc 1:2

Třetiny: 1:0, 0:1, 0:1. Branky a nahrávky: 16. Sedlák – 26. Navrátil (Škůrek, Olesz), 54. Káňa (Orsava, Dujsík).

Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Brejcha, Malý. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3 663.

Plzeň: Svoboda – Piskáček, Zámorský, Kaňák, Vitaloš, Budík, Baránek, Houdek – Rekonen, Mertl, Meyer – Suchý, Kodýtek, Schleiss – Blomstrand, Hrabík, Sedlák – A. Dvořák, Bitten, Lang. Trenéři: Baďouček, Říha a Vlasák.

Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Rašner, Škůrek, Řezníček, Švrček, Dujsík – Káňa, Menšík, Orsava – Klimek, Nahodil, Musil – Kunc, Knotek, Bambula – Olesz, Navrátil, Kucsera. Trenéři: Tomajko a Žabka.

Útočník a nový kapitán týmu Jan Schleiss.