Časomíra se zastavila v čase 96:15. Byl konec nejdelší bitvy o hokejové zlato v historii české extraligy. Kapitán Škody Plzeň Martin Straka střelou pod pravou ruku brankáře Sedláčka rozhodl ve druhém prodloužení sedmé finále play-off 2013 extraligy ve Zlíně. Škoda Plzeň se poprvé ve své historii stala mistrem republiky.

„Já byl přesvědčený, že vítězný gól dá Kovy (Jan Kovář) Ten měl takový lauf, že jsem myslel, že puk nahodí z kouta na branku a nějak to tam propadne,“ vzpomínal střelec zlatého gólu Martin Straka v knize Máme zlato!

Mužstvo vedené tehdejším trenérem Milanem Razýmem mělo mistrovský pohár na dosah už v základní hrací době, ale Zlín deset vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnal na 3:3. „Myslel jsem, že je po mně. To mi blesklo, že už nikdy v životě nic nevyhraju. Ale v kabině jsme se dokázali dát dohromady, odpočinout si,“ poodhalil pocity Straka.

Za historickým titulem v play-off Plzeň táhli brankář Mazanec, obránci Jeřábek, Slovák a Hanzlík a útočníci Kovář, Straka či Vlasák.

Po základní části ročníku 2012/2013 Škodovka skončila třetí a ve čtvrtfinále ji čekal Litvínov, nad kterým v sérii zvítězila 4:3. „Tam se naše cesta za zlatem lámala. Nebýt v útoku Kovyho, tak jsme nepřešli ani čtvrtfinále s Litvínovem. Ne já, ale on táhl tým,“ byl přesvědčen Straka.

Jan Kovář vyhrál kanadské bodování i tabulku střelců play-off a byl vyhlášen hokejistou sezony a nejlepším hráčem play-off.

V semifinále Plzeň zdolala Slavii Praha 4:2 na zápasy.

Ve finále přemohla vítěze základní části Zlín v sedmi zápasech.