„Do Vancouveru nejedu. Definitivně. Upřednostňuji extraligu a Plzeň,“ zhasl teď určitou naději sám hrající šéf týmu, člen zlaté party z olympiády v Naganu.

„Už předtím jsem to řekl i trenérovi Láďovi Růžičkovi. Volal mi v pondělí, že dává dohromady formace. Abych se rozhodl. Tak jsem mu oznámil, že nejedu,“ říkal Straka. „Je to za mnou. Na Vancouver se pořád někdo ptal, to teď končí,“ ulevilo se sedmatřicetiletému matadorovi.

Bylo to nyní těžké rozhodování?
Ani ne. Já jsem to v hlavě měl už nějakou dobu. Byla jen malá šancička, že bych třeba kývl. Ta nyní padla.

Ale říkal jste, že směrodatná pro vás bude forma a tu přece máte. V extralize střílíte góly, rozhodujete zápasy.
Hm, ale také mám zdravotní trable. A v úvodu extraligy jsem hrál špatně, až nyní se to malinko zlešilo. Paradoxně, od chvíle, co mi začalo bolet koleno. Ale já potřebuji být fit na možná klíčový závěr základní části a potom na play off, které nás doufám nemine.

Ze všech stran se ale ozývá, že byste na olymiádě neměl chybět.
To jsou jen takové řeči. Nejde srovnávat extraligu s hokejem na světové úrovni. To je o úplně jiném tempu, herní kvalitě a vůbec stylu hry. A přepnout najednou o rychlost výš to není jen tak.

Proč jste tedy souhlasil, aby se vaše jméno objevilo v širší nominaci olympijského výběru?
Když jsem byl tehdy osloven, tak jako první jsem si vymínil, že nechci nikomu zabírat místo. Že nejsem rozhodnutý a své stanovisko sdělím až krátce před akcí podle toho, jak na tom budu já i tým. Jenže trenér se mě zeptal už teď a já řekl ne.

Probíral jste případný start ve Vancouveru s Jaromírem Jágrem, který o vaši účast na olympiádě stál?
Ne. S Jardou jsme se napoledy o hokeji bavili před letošním mistrovstvím světa a to už je nějaký pátek.

Poslední výkony Plzně v extralize, čtyři výhry v řadě a posun na druhou příčku, vás asi těší.
Momentálně je to paráda, ale musíme pokračovat dál. Už v pátek doma proti rozjetým Budějovicím. V minulé sezoně jsme také po půlce byli vysoko a pak jsme se horko těžko dostávali do play off. Tabulka je znovu nesmírně vyrovnaná, stačí jeden nepovedený víkend a máte problém.

Z čeho máte největší radost?
Že šlape celý tým. Hrajeme aktivně, tlačíme na soupeře a dokážeme být nebezepeční. A to nejen v těch posledních utkáních. I předtím. Ačkoliv jsme třeba o gól prohráli, tak mužstvo bojovalo o výsledek. Z toho mám dobrý pocit.