O slovo se hlásí Champions Hockey League, hokejová Liga mistrů.

Škodovka ve čtvrtek na úvod bojů v jedné z osmi základních skupin soutěže hostí finské šampiony z Hämennlinny.

Atraktivní zápas v nově pojmenované Logspeed CZ Aréně začne v 17.00 hodin.

Indiáni se netají touhou navázat na uplynulý ročník, kdy jízdu Ligou mistrů dotáhli až do semifinále. Tam nepřešli přes pozdějšího vítěze Frölundu a stejně jako v extralize si vybojovali bronz. Ty nejvyšší ambice mají i na začátku nové sezony.

„Jsou před námi znovu dvě soutěže. Prioritu má extraliga, ale i do Ligy mistrů jdeme s maximálním odhodláním uspět a vyhrát. Krok za krokem se budeme snažit navázat na výsledky z minula a potvrdit je,“ uvedl plzeňský trenér Ladislav Čihák.

Po čtvrtečním střetnutí s Hämeenlinnou se Plzeň utká v sobotu rovněž doma s dánským Rungstedem (17.45) a odvety na ledě soupeřů stihne příští týden ještě před startem extraligy.

Se švýcarským Zugem, posledním protivníkem ve skupině B, se Indiáni utkají v úvodu října.

CÍLEM JE PLAY-OFF

Do vyřazovacích bojů postoupí z každé skupiny jen dva celky.

„Rádi bychom si znovu zahráli play-off,“ říká osmatřicetiletý Čihák, který jako hlavní kouč táhne Škodovku druhou sezonu.

„Příprava byla dobrá, hodně se trénovalo a teď to začíná. Celkově nám to dá hodně a zvlášť našim mladým tyhle zápasy můžou otevřít oči,“ míní Čihák. „Navíc v Plzni lidi na zápasy Ligy mistrů chodí a věřím, že nás fanoušci přijdou povzbudit i nyní,“ přeje si trenér.

O finském celku, který letos na jaře teprve podruhé v historii získal finský trůn, má jen kusé informace.

„Sehnat sestřihy z jejich zápasů nebylo lehké. Jsou to ale Finové, takže bruslivý, nepříjemný soupeř, který sází na aktivní hokej. Zápas musíme odmakat. Zvlášť v panujících vedrech, kdy má led daleko k ideálu, to bude hlavně o bojovnosti“ nastínil Čihák.

To, že Škodovka i letošní pouť Ligou mistrů zahájí domácím dvojbojem, za výhodu nepovažuje.

„Možná by bylo lepší cestovat k soupeřům teď a ne až příští týden, kdy se blíží začátek extraligy. Ale před rokem nás domácí úspěchy na úvod Ligy mistrů správně nabudily,“ připomíná Čihák.

Do boje dnes vyšle sestavu včetně největších opor Milana Gulaše a navrátilce Tomáše Mertla, s níž Škodovka během přípravy zničila v Kladně tamní Rytíře 8:2.

Obejít se však zatím musí bez letní defenzivní posily Bohumila Janka, který se zotavuje po operaci.

„Je to škoda, protože Bohouš měl přitvrdit muziku a přenést to i na další beky, aby nasáli tvrdší hru kolem brány. Věříme ale, že do extraligy se dá do pořádku,“ uvedl Čihák.

Chytat by měl Dominik Frodl.

„Liga mistrů je atraktivní soutěž jak pro hráče, tak pro diváky. Je to šance poznat jiný hokejový styl, jiná místa, než objíždíme během extraligy,“ říká plzeňský útočník Miroslav Indrák.

„V přípravě jsme jen vyhrávali, něco nám to ukázalo a teď je to třeba přenést do ostrého zápasu. Finskému týmu se musíme vyrovnat v rychlosti a být úspěšní v osobních soubojích,“ vyhlašuje čtyřiadvacetileté křídlo, které operuje v útoku s Jaroslavem Kracíkem a Lubošem Robem.

Program před halou začne ve čtvrtek už v 15.00 hodin. K vidění bude vítězná trofej Ligy mistrů, po zápase se uskuteční autogramiáda hráčů plzeňského A týmu.

HPK Hämeenlinna se představuje

Hämeenlinnan Pallokerho, jak zní oficiální název finského klubu, byl založen v roce 1929. Zkráceně se klub nazývá Hämeenlinna nebo HPK. Což jsou tři písmena, která dominují logu situovanému do kruhu v klubových barvách, jimiž jsou oranžová, černá a bílá. V klubové sbírce je celkem 14 cenných kovů z SM-liigy. První dvě medaile získalo HPK už v 50. letech minulého století (stříbro a bronz), pak však přišel dlouhý půst a teprve v roce 1988 Hämeenlinna postoupila natrvalo do nejvyšší SM-liigy. Následně přibylo osm bronzových medailí a dvě stříbra. Vytoužený titul si HPK vybojovalo poprvé v roce 2006 a v minulé sezoně si triumf zopakovalo. Zlato Hämeenlinnu premiérově katapultovalo do Champions Hockey League. Hlavním koučem týmu je čtyřicetiletý Antti Pennanen, který je zároveň asistentem u finské reprezentace. V kádru jsou hlavně finští hokejisté. Výjimkou jsou kanadští útočníci Philippe Cornet a Cody Kunyk, Slovák Filip Krivošík a Kristjan Komb z Estonska. O pozici v brance se budou nejspíš dělit Antti Karjalainen a Rasmus Reijola. Defenzivě HPK vládnou zkušení Arto Laatikainen a Niklas Firman. Útočnými hvězdami mužstva jsou Jere Innala, Markus Nenonen a Janne Tavieague