Plzeň – To je vono. Kluci děkujem, bouřila v neděli znovu beznadějně vyprodaná hokejová aréna v Plzni.

Hokejisté domácí Škody hodili sobotní porážku se Zlínem za hlavu, v neděli svého finálového soka na domácí půdě zdolali 5:2 a jsou zpátky ve hře o mistrovský pohár.

Stav série je 2:2 a bitva o extraligový trůn pokračuje ve středu pátým zápasem na ledě Beranů. Jistě se bude hrát i páteční šestý duel znovu na západě Čech.

V nabitých ochozech vládla dobrá nálada, předchozí prohra 0:3 byla zapomenuta.

Diváky i aktéry finále pozdravila před zápasem pěvecká star Karel Gott. „Těším se na vítězství," řekl mimo jiné jeden z nejslavnějších plzeňských rodáků.

Škodováci k triumfu vykročili už v úvodní třetině, kdy sice znovu jako první inkasovali, ale na rozdíl od soboty dokázali stav dvěma slepenými góly otočit.

V 10. minutě zastavil domácí akci u útočné modré nechtěně rozhodčí. Puk se od něj odrazil ke Zlínským a Linhart vybídnutý Kostourkem zakončil rychlý protiútok gólovým švihem – 0:1.

Jenže v 15. minutě se během chvíle dostali do vedení škodováci. Nejprve se v početní výhodě prosadil Balej. Po akci Petrušky si nabruslil před Sedláčka a napodruhé bekhendem zvedl puk nad rameno gólmana – 1:1.

A po 31 vteřinách slavili domácí znovu. To zlínskou svatyni objel kapitán Straka a z otočky pálil k bližší tyčce. Sám se divil, jak přesně trefil mezírku, kterou tam Sedláček nechal – 2:1.

Plzeň dostala křídla a hosté v prostřední třetině jen s vypětím sil čelili narůstajícímu tlaku. A v 25. minutě také obránce Jeřábek v další přesilovce přidal bombou od modré třetí gól – 3:1.

Hostující Holík potom sice povedenou kličkou do bekhendu proměnil trestné střílení, ale šlo jen o záblesk zlínské naděje – 3:2.

Hned po rozehrání totiž do hostujícího pásma pronikl Vlasák a z mezikruží prostřelil Sedláčka mezi nohy. Gólman měl zakrytý výhled a vůbec nereagoval – 4:2.

Šanci Köhlera zmařil lapačkou Mazanec a v závěru třetiny už Indiáni potvrdili svou nadvládu. Kombinační parádu s Petruškou vyšperkoval trefou nad brankářovým betonem Sýkora. Se zlínským Horákem se popral Vampola a i tuhle bitku vyhrál domácí.

O druhé pauze nastoupili na led borci, kteří za Plzeň bojovali o titul před 21 lety. Ve finále tehdy nestačili na Trenčín. Pro nás jste mistři, skandovalo publikum.

A v povznesené náladě končil i nedělní zápas, ačkoliv Strakova družina už Štúralu, který před poslední třetinou střídal Sedláčka, přes řadu pohledných akcí nepřekonala.