Když se v roce 2008 vrátil ze zámořské mise do západočeské metropole, byl fanoušky pochopitelně oslavován. O rok později se stal vlastníkem sedmdesátiprocentního obchodního podílu a zároveň převzal všechny dluhy ve výši téměř 20 milionů korun. Řeč je o Martinu Strakovi, současném generálním manažerovi a stále i vlastníkovi klubu. A zároveň muži, který vystřelil Škodovce dosud jediný titul.

Na galavečeru Nejúspěšnější sportovec roku 2015 města Plzně a Plzeňského kraje převzal ocenění jakožto sportovní legenda kraje. A dle výše uvedených faktů lze zcela jistě říci, že oprávněně. „Je to úžasný a moc si toho vážím. Je to velké poděkování za to, co děláme," řekl Martin Straka. „Už jsem si ale říkal, že každý rok vymýšlejí vždycky nějaké nové ceny, aby mi mohli něco dát. Tak jsem zvědavý na příští rok," dodal s humorem.

Večer byl zpestřen kulturními vystoupeními zpěvačky Andrey Mea, smyčcového tria Nobles a artistického dua Victor & Szymon. To vše v sále Měšťanské besedy. „Bylo to hezké. Osobně nejsem zastáncem těchto dlouhých akcí, protože volna moc není. Když už nějaké je, tak chci být doma s rodinou. Ale dnes jsem si to užil," prozradil Straka.

Jeho tým letos předčil veškerá očekávání a už dnes ví, že skončí nejhůře na třetím místě. „My jsme ale věděli, co v těch klucích máme. Ten tým jsme složili dle nejlepšího vědomí a svědomí. Hráči dokázali, že mají kvalitu, chuť a že je to i baví. Jdou si za svým cílem," pochvaluje si generální manažer.

Martin Straka ukončil aktivní kariéru po sezoně 2013/2014. Od té doby sleduje zápasy pouze z tribuny. „Když jste hráč, tak z vás nervozita opadne a můžete to nějakým způsobem ovlivnit. Pokud tam ale sedíte jako vedení, tak už s tím nedokážete udělat nic, jen trpíte a čekáte, jak to dopadne," přiznává, že bývá nervózní. „Ale zvládám to, spíše tam posedávám a občas vyskočím. Takový Michal Dvořák u toho ani chvilku neposedí," směje se.

Plzeňský rodák uznává, že stále vzpomíná na rok 2013, v němž indiáni získali svůj dosud jediný titul. „Určitě to v paměti stále mám. Byl to ale úplně jiný tým než letošní. Tento rok se mi zdá, že kluci hrají bez bázně. Je to hodně mladý tým, který má drajv a vůbec nepřemýšlí nad tím, co by se tak mohlo stát, kdyby vypadli. A to je úžasné," říká pyšně generální manažer HC Škoda Plzeň.

Po čtvrtfinálovém postupu Západočechů přes Olomouc spadl Strakovi a spol. velký kámen ze srdce. „Musím přiznat, že v té sérii jsem byl daleko nervóznější," říká Martin Straka. „To ale neznamená, že teď nejsem. Stojí proti nám hodně těžký soupeř, ale kluci to zatím zvládají skvěle. Mají nasazení a bojují, klobouk dolů před nimi," dodává.

Ačkoliv stále probíhá semifinále, tak už se pomalu začíná rýsovat kádr na další ročník. „Z naprosté většiny už máme tým poskládaný. Moc jsme ani nemohli čekat, jak dopadne sezona. Až na nějaká tři-čtyři jména to máme hotové," prozradil Straka.