Výběr trenér Josefa Jandače se po dopoledním tréninku stěhoval z Kodaně do tři sta kilometrů vzdáleného Herningu k čtvrtfinálovému duelu s Američany.

Klíčový zápas šampionátu začíná ve čtvrtek v 16.15 hodin.

Na souboj s celkem USA se chystal také Kubalík. „Volno přišlo vhod. Ve skupině jsme předtím sehráli sedm zápasů během deseti dní, takže den bez hokeje byl fajn. Teď už se ale soustřeďujeme na čtvrtfinále,“ ozval se telefonicky z Herningu dvaadvacetiletý plzeňský střelec a na šampionátu nejproduktivnější muž národního týmu (tři góly + pět asistencí).

Když bylo jasné, že Češi narazí na Američany, připomněl jste si vítěznou čtvrtfinálovou bitvu na olympiádě v Pchjongčchangu?
V hlavě mi to bliklo. Tehdy nám zápas vyšel, Amíky jsme vyřadili v nájezdech a všichni věříme, že to zopakujeme i nyní.

Věříte si, i když americký tým nabitý hvězdami NHL je daleko silnější než bylv Koreji?
Kdybychom nevěřili, tak nemusíme hrát (úsměv). Amíci jsou silní, dávají hodně gólů. Hvězdy jako Kane, Gaudreau a další jsou hodně vidět, ale i náš tým má svou kvalitu. Zvlášťpo příletu Davidů Krejčího s Pastrňákem se naše hra zvedla o level výš. Bude platit to neustále omílané, vyhnout se zbytečným chybám, hrát ukázněně a trpělivě hledat okénka v soupeřově defenzivě.

Zmínil jste americké hvězdy. Jaké pro vás bude utkat se s borci, které jste předtím sledoval jen v televizi?
Sám jsem na to zvědavý. Jsou skvělí, ale o to větší výzva to pro mě je. Tak uvidíme.

Jak těžké bude po třech zápasech s papírově slabšími soupeři a dvou dnech volna zapnout zase na plný výkon?
Nijak zvlášť. Všichni vědí, o co se hraje, takže o to strach nemám. Soupeř bude mít možná trochu výhodu, že zná halu v Herningu, ví, jak se odrážejí puky, ale nejde o nic zásadního.

V útoku jste si sedl s Martinem Nečasem (19) a Tomášem Hykou (25).V čem tkví kouzlo téhle řady?
Jsme brusliví, hokej moc nekomplikujeme, tak možná v tom. Vyšel nám hlavně poslední zápas ve skupině, ale to je pryč. Dál nás dostane jen týmový výkon bez ohledu na to, kdo s kým a v jaké lajně hraje.

Trenér a sportovní manažer Tomáš Vlasák
Soupeři Škody: obhájce Jyväskylä, Lugano a Banská Bystrica