Na hokejové mapě regionu se začíná prosazovat nový klub – Pilsen Wolves (Plzeňští vlci). Za ambiciózním projektem stojí bývalý hokejista a majitel hokejové agentury Václav Zuna, kterému se nelíbily poměry, jež panují v tuzemském hokeji.

„Myšlenka na založení klubu se zrodila v roce 2012. Chtěl jsem, aby se vše dělalo zdravě a čistě," naráží na nedávné aféry Václav Zuna. Dnes dvaatřicetiletý bývalý hokejista kritizuje poměry v českém hokeji, to byl prvotní impuls pro odvážný projekt.

Jaké byly první krůčky smělého plánu?

„V Plzni jsou tři haly. Dal jsem si schůzku s provozovatelem zimního stadionu Kooperativa, pak trvalo zhruba tři týdny, než se vše zrealizovalo," glosuje Zuna. „Trvalo tři týdny a měli jsme kolem dvaceti dětí. V září jsme udělali první nábory ve školkách, museli jsme také řešit otázky jako web a logo klubu," popisuje majitel a manažer klubu Pilsen Wolves Václav Zuna.

I když i zde platí staré české přísloví, že začátky jsou vždycky těžké…

„Kdybych nevěřil, tak se do podobného projektu nepustím. Hodně lidí mě odrazovalo. První den přišlo na nábor jen pět dětí, což byla studená sprcha," přiznává Zuna.

Počáteční nezdary jsou zapomenuty, dnes čítá vlčí smečka kolem 130 dětí.

Jaká je filozofie klubu Pilsen Wolves?

„Chceme vychovávat mládež do juniorů, cílem je, aby se děti zlepšovaly. Aby měly dobré zázemí jak po hokejové, tak po sociální stránce," upozorňuje majitel a manažer klubu. „Důležité pro nás je, aby dostaly šanci i děti z méně majetných rodin. Aby český hokej nespoléhal jen na děcka z majetných rodin, čímž bychom se chtěli přiblížit tomu, co bylo dřív. Dříve se hokej financoval lépe a vyrůstalo podhoubí kvalitních hráčů," zdůrazňuje Zuna s tím, že hokej je drahý sport.

Jak funguje financování samotného oddílu?

„Jsme závislí na sponzorech ze soukromého sektoru, částečně přispívá i město Plzeň," říká duchovní otec Plzeňských vlků.

Činnost Pilsen Wolves zahrnuje i nehokejové aktivity, jako je například Pohádkový les.

„Akce jsou zdarma a je připraven program pro děti. Často se o nás rodiče dozvěděli touto cestou," prozrazuje Václav Zuna.

Nábory do smečky probíhají pravidelně. „Rodiče přivedou děti na trénink hokejové školičky – děti dostanou asistenta, který se jim věnuje, dělá s nimi první krůčky," vypráví Zuna. A pozor, to zcela zdarma! „První dva týdny slouží 
k tomu, aby si dítě hokej vyzkoušelo. Do tří týdnů obvykle rodiče zjistí, jestli si dítě k hokeji udělalo vztah," říká Zuna.

Probudit v malém potěru lásku k nejrychlejší kolektivní hře na světě? Nic složitého!

Pilsen Wolves razí heslo „hokej hrou."

„Tréninky máme postavené na hrách, nikoliv na ježdění od mantinelu k mantinelu," pokračuje majitel a manažer klubu.

„Děti dělají metodické cviky, aniž by si toho často všimly," usmívá se Václav Zuna.

V Plzni tak vyrůstá zdatná konkurence tradiční baště – HC Škoda Plzeň.

„Já jsem přišel v míru, nechtěl jsem být nikomu konkurencí ani vyvolávat rozbroje," vyhlašuje Zuna.

„Mým cílem je vychovávat kvalitní mládež, přičemž aby se schopní hráči uplatnili jak v zahraničí, tak v české extralize," glosuje Zuna.

„Pro děti do 15 let má být hokej zábava, teprve pak můžeme říct, že je někdo talentovaný více a jiný méně. Zastáváme rovný přístup ke všem," pokračuje Zuna, který je uznávaným hokejovým expertem i ve Švýcarsku, kde působil na tamějších hokejových akademiích.

A právě v zemi Helvétského kříze a částečně ve Skandinávii čerpal inspiraci. „Apelujeme na děti, aby se nevzdávaly vzdělání na úkor hokeje," vyzdvihuje.

Mladí dravci se druhým rokem účastní krajských soutěží mládeže v takzvaném minihokeji, příští rok už sestaví družstvo ve třech věkových kategoriích. Iniciátor myšlenky Václav Zuna hrál hokej v Pardubicích a právě ve Švýcarsku, kde se po skončení aktivní hráčské kariéry věnoval mládežnickému hokeji. A právě práce s mládeží ve Švýcarsku jej inspirovala.

Martin Šiška