Do vyřazovací fáze evropské soutěže postoupili Západočeši jako druhý tým skupiny B, když z prvního místa jde dál právě Zug.

Postupovou pozici si Indiáni zajistili dlouho předtím, když dvakrát zdolali finskou Hämeenlinnu i dánský Rungsted a bylo jasné, že hůř než druzí neskončí.

První zápas s Zugem ve Švýcarsku před týdnem však Škodovka přes vedení 2:0 nakonec prohrála 2:5. A aby mohla ještě pomýšlet na vítězství ve skupině, musela by v domácí odvetě švýcarské vicemistry v sestavě s Janem Kovářem porazit o čtyři góly. Nakonec byli škodováci rádi i za vydřené vítězství v nájezdech.

FANTOM GULAŠ A SPOL.

Od 22. minuty rychle vedeného souboje totiž Plzeň prohrávala a modrobílý tým až v závěru spasil fantom Milan Gulaš.

Snajpr sázející v úvodu sezony gól za gólem nejprve v 59. minutě při power-play srovnal, aby poté v nájezdech jako jediný skóroval a v šesté sérii rozhodl o vítězství Škodovky.

Po nedělním galapředstavení s Pardubicemi, v němž Gulaš hattrickem potvrdil nový extraligový rekord – skóroval v desátém utkání po sobě – tak plzeňský lídr zažil další parádní zápas.

Ale svůj příběh během dramatického souboje s Zugem psali i další Indiáni.

Jako juniorský gólman Kristián Kolář, který po půlce zápasu za stavu 0:1 plánovaně střídal týmovou jedničku Dominika Frodla a už neinkasoval.

A to se na něj v nájezdech hnal Jan Kovář či nejlepší střelec švýcarského celku Gregory Hofmann.

Nebo útočník Miroslav Indrák. Záhy po inkasovaném gólu dostal od obránce Michala Moravčíka pas za švýcarskou obranu, ale brankář Luca Hollenstein jeho kličku do bekhendu vystihl.

„Na poslední chvíli jsme se rozhodl pro jiné zakončení, než jsem chtěl původně udělat a nevyšlo to přesně, jak by mělo,“ litoval dravý útočník.

Téměř vzápětí se Indrák střetl s příliš vyjetým Hollensteinem, byl vyloučen a trest za hru vysokou holí ho poté stihl ještě v prodloužení.

„Z trestné lavice to nebyl příjemný pohled, ale kluci to skvěle ubránili. Na nájezdy jsme pak vyhráli a za základní skupinou jsme udělali sladkou tečku,“ těšilo Indráka.

Ale předtím musel ještě vstřebat porci bolesti.

Ve třetí třetině se Indrák po střetu se soupeřem dlouho sbíral z ledu a na střídačku se dostal jen s pomocí spoluhráčů. Do zápasu se však ještě vrátil.

„Chvíli po tom to bylo nepříjemné, ale brzy jsem nohu začal rozhýbávat a pak už jsem byl připravený jít zase na led,“ povídal čtyřiadvacetiletý forvard.

JEN TAK DÁL

A jak hodnotil kvality soupeře ze Švýcarska?

„Sice nechali odpočívat některé opory, ale stále to byl silný protivník. Oni mají vynikající přechod do útoku. Všichni jsou rychlí, dávají si přihrávky přesně do hokejky. A mají na nich klid. To nám trošku chybělo, ale myslím, že tímhle utkáním jsme se zase trochu uklidnili,“ prohlásil Indrák. „Doufáme, že v takových výkonech budeme pokračovat,“ zdůraznil.

Páteční zápas Škodovky v Liberci byl odložen na 25. únor 2020, a Indiáni se tak do extraligových arén vrátí v sobotu, kdy se v Brně utkají od 17.00 hodin s Kometou.