Finský tým na svém ledě porazili 4:2 a s šesti body na kontě pronikli do čela skupiny H. Výrazně k tomu přispěl David Stach, který v sobotním duelu zařídil vítězný gól a na dalších dvou se podílel asistencemi.

Indiáni sice brzy inkasovali, ale v divokém úvodu skóre rychle otočili. Odpověď na Kolehmainenovu přesilovkovou dorážku přišla už po 23 sekundách. Po pobídce rozjetého Stacha (asistence byla připsána Kratěnovi)  pálil zblízka nad rameno hostujícího gólmana Voutilainena šikula Indrák. V páté minutě už Škodovka vedla. Stach tentokrát nabíjel Kratěnovi, který akci zakončil rychlou kličkou.

Hosté byli dál pohyblivější, častěji byli u puku, ale Západočeši povzbuzovaní téměř čtyřmi tisícovkami diváků s přispěním brankáře Milčakova vedení nepustili.

Ve druhé třetině se scénář opakoval.

Hned v úvodu přečkali Indiáni další trest jen díky hbitým zákrokům běloruského brankáře. A i když sami pak měli také několik početních výhod, vycházeli naprázdno. Až v dlouhé přesile pět na tři nasadili do hry pět útočníků a obléhání branky Jyväskylä ukončil z úhlu Stach. Jeho rána pod horní tyč byla vítězná, ačkoliv se skóre ještě dvakrát měnilo, a to zásluhou Čechů. Tomášek ve službách finského celku nejprve snížil, jenže Plzeň si dvougólový náskok vzala bleskově zpět. Kracíkův atak na finskou branku zakončil do odkryté branky Němec. V Lize mistrů si připsal třetí trefu a udržel si tak dres nejlepšího střelce Škody v soutěži.

Přes důraznou snahu hostů už Indiáni cenné vítězství uhájili, a to i díky Milčakovovi, jenž pochytal 23 střel soupeře a po utkání si mohl užít poděkování výhrou rozjařených fanoušků. Jyväskylä, které zápas dohrávalo bez potrestaného Tomáška, nepomohla ke zvratu ani závěrečná hra bez gólmana.

Odveta v Jyväskylä se hraje v pátek a v neděli se potom Škodovka představí v Luganu. Zápasy s dalším účastníkem skupiny Banskou Bystricí jsou na programu 9. a 17. října.

Hlasy trenérů:

Ladislav Čihák (Plzeň): Jsme rádi, že jsme vždy dokázali reagovat na inkasovanou  branku, to bylo důležité. Oni hráli přesilovky velmi dobře a zejména v první části z nich pořádně tlačili. Byl to těžký zápas, hosté výborně bruslili, hráli skvěle na puku, ale kluci to zvládli skvěle v defenzivě a navíc jsme v ofenzivě proměnili šance. Konečně. Stále je však co zlepšovat. Hlavně se musíme zaměřit na přesilovky, ty musíme využívat daleko víc.

Antti Turunen (Jyväskylä): Ve čtvrtek jsme odstartovali výhrou v Banské Bystrici, ale v Plzni jsme první třetinu nezvládli. Nebyl to náš zápas. Ve druhé a třetí části jsme se lehce zlepšili, ale srážely nás časté fauly. Nemůžeme vyhrát proti takovému týmu s tolika vyloučeními.

HC ŠKODA PLZEŇ – JYP JYVÄSKYLÄ 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Indrák (Kratěna), 5. Kratěna (Stach), 32. Stach (Nedorost), 35. Němec (Kracík) – 3. Kolehmainen (Vainio), 35. Tomášek (Turkulainen, Louhivaara).

Rozhodčí: Sewell (Velká Británie), Hodek – Brejcha, Hynek (všichni Česko).

Vyloučení: 5:10, navíc Tomášek (Jyväskylä) 10 minut a do konce utkání.

Využití: 1:1.

Střely na branku: 28:25.

Diváci: 3 844.

HC Škoda Plzeň: Milčakov – J. Kindl, Čerešňák, Allen, Kaňák, Pulpán, Vráblík – Kantner, Nedorost, Gulaš – Stach, Kratěna, Indrák – D. Kindl, Kracík, Němec – Straka, Kodýtek, Eberle – Pour. Trenér: Čihák.

JYP Jyväskylä: Voutilainen – Kalteva, Honka, Kuukka, Vainio, J. Jokinen, Ikonen, Allén – Tuppurainen, Immonen, Perrin – Turkulainen, Tomášek, M. Jokinen – Ratinen, Hytönen, Louhivaara – Kolehmainen, Lahti, Rooba – Tamminen. Trenér: Merikivi.

Ilustrační foto
Viktoria startuje v úterý prodej balíčků vstupenek na Ligu mistrů