Je jasno. Extraligová Škoda Plzeň ulovila slovenského reprezentanta Adriána Holešinského. Bronzový medailista z olympijských her v Pekingu přichází na západ Čech z Nitry. Změnu působiště 26letého útočníka potvrdily oba kluby.

Vedení hokejové Škodovky hledalo po nepovedeném vstupu do sezony náhradu za dánského útočníka Nicolaie Meyera, který se v extralize neprosadil a v Plzni v polovině října skončil. Nakonec sáhla po Holešinském.

„Vybírali jsme z několika jmen, ale Adrián byl naší první volbou, o jeho příchod jsme velice stáli,“ uvedl sportovní manažer plzeňského klubu Tomáš Vlasák. „Osobně ho sleduji už delší dobu. Všiml jsem si ho asi před dvěma roky v Praze, kde byl s národním týmem a zaujal mě. Očekáváme, že nám pomůže herně i s produktivitou a celkově mužstvo pozvedne,“ doplnil Vlasák.

„Plzeň je velice dobrá organizace a jsem moc rád, že klub měl o mě zájem. Měl jsem nabídky z Finska, Švédska i z České republiky, ale dal jsem přednost Plzni. To přesto, že momentálně jsou výsledky týmu v extralize kolísavé. A budu rád, když pomůžu k lepším výkonům,“ prohlásil Holešinský.

Do české extraligy měl rodák z Čadci namířeno už před sezonou (spekulovalo se o Liberci), tehdy ale z námluv ještě sešlo. Teď se slovenský reprezentant domluvil s Plzní a využil výstupní klauzuli ve smlouvě s Nitrou. „Adriánovi jsme vyhověli a uvolnili ho do zahraničí tak, jak jsme byli domluveni,“ konstatoval ředitel nitranského klubu Miroslav Kováčik.

Holešinský přišel do Nitry v roce 2020 ze zámoří, kde působil v univerzitní soutěži NCAA. Prosadil se i do reprezentace. V roce 2021 startoval na mistrovství světa v Lotyšsku a letos nechyběl v národním výběru na olympiádě v Pekingu, kde Slováci vybojovali senzační bronz .

Za Nitru odehrál Holešinský celkem 113 zápasů a nasbíral 88 kanadských bodů. I díky jeho produktivitě tým v uplynulé sezoně postoupil do finále play-off. V aktuálním ročníku vstřelil ve 13 utkáních pět branek a přidal šest asistencí a byl nejproduktivnějším hráčem Nitry.

Za Škodovku by Holešinský mohl poprvé nastoupit už v pátek v Karlových Varech, případně v neděli doma proti Liberci.

„Budu se snažit využít svoji rychlost, chci být produktivní jak z hlediska asistencí, tak při proměňování vlastních šancí. Do každého zápasu jdu na sto procent, a když je třeba, nebojím se přitvrdit,“ vzkázal plzeňským fanouškům Holešinský.

TEĎ PROTI SPARTĚ

Zatím bez slovenské posily vyrukuje Plzeň ve středu doma proti Spartě. Zápas jedenácté Škodovky s jen o dvě příčky lepším celkem z Prahy začne za asistence televizních kamer v 17.30 hodin. Ani jeden z rivalů neprožívá povedené období. Plzeňští se sice dokázali odpoutat ze dna tabulky, ale v neděli utrpěli debakl na ledě prvních Pardubic a body potřebují. Stejně jako hvězdami nabitá Sparta, která zůstává za očekáváním a mluví se o odvolání trenéra Pavla Patery. Naposledy pražský tým padl doma s Olomoucí 2:5 a předtím v Litvínově 0:4. „V tuto chvíli nemá nikdo své místo jisté, včetně hráčů a trenérů,“ varovala šéfka klubu Barbora Snopková Haberová.