Pro hráče extraligové Škody začala po čtrnáctidenním volnu rozhodující část přípravy na nadcházející ročník extraligy.

Plzeňská kabina sice praskala ve švech, brusle včera obulo celkem 31 borců – 27 hráčů do pole a čtveřice brankářů – ale hlavní trenér Milan Razým postrádal hned pětici útočníků.

„Bohužel nám chybí Ondra Kratěna, doléčující se po artroskopickém zákroku, Ryan Hollweg kvůli obnovenému zranění nohy, Dominik Kubalík, který se zranil na kempu reprezentační dvacítky a Miroslav Indrák, čekající na odstranění mandlí," vypočítal Razým absence v plzeňské sestavě.

Staronová posila škodovácké ofenzivy Nick Johnson dorazí na západ Čech teprve začátkem srpna. „Ale i ten má nějaké zdravotní problémy," podotkl Razým.

Pět chybějících útočníků považuje za nepříjemnou komplikaci, ale zároveň je to podle kouče šance pro další hráče.

„Otevírá se prostor pro kluky, kteří jsou tu na zkoušku a mohou se ukázat," podotkl trenér, který s Plzní loni vybojoval v extralize historický titul a naposledy pátou příčku.

Američan Johnson se na západ Čech vrací po ročním působení v Německu a plzeňský dres po sezoně v sestupujícím Chomutově oblékne znovu slovenský forvard Jozef Balej. Ofenzivu Indiánů rozšířila také řada mladíků, mimo jiné odchovanci Dominik Kubalík s Matějem Beranem a sparťan Dominik Simon.

Důkaz, že Škodovka, poté co kariéru ukončila plzeňská ikona Martin Straka spolu s obráncem Jiřím Hanzlíkem, a navíc odešli zkušení borci, jako Tomáš Vlasák nebo Radek Duda, chce sázet na mladé.

Asi nejvíc se proměnily zadní řady.

Defenzivu vedle Hanzlíka opustili ještě Daniel Seman, Tomáš Frolo, Tomáš Slovák a Dan Růžička. Do obrany naopak přišla ze Slavie asi největší letní posila Petr Kadlec, dále odchovanec Lukáš Pulpán a Tomáš Prokop z Českých Budějovic. Brankářské duo Matěj Machovský, Lukáš Mensator doplnil dvacetiletý odchovanec Patrik Polívka, který předtím působil v zámoří.

Na optimalizaci sestavy pro zářijový start extraligy má trenér Razým osm neděl.

„První dva týdny budou ještě zaměřené na kondici, budeme se věnovat odrazové i hrubé síle. Potom už se zaměříme na herní věci, zvlášť vzhledem k zúžení středního pásma, na které se musíme připravit," sdělil kouč.

Plzeň se letos nezúčastní letní European Hockey Trophy, ale i tak ji čeká 12 přípravných utkání. To první už ve čtvrtek 31. července doma proti Českým Budějovicím.

Přípravné zápasy

31. července: Plzeň – Č. Budějovice (17.30)
4. srpna: Slavia Praha – Plzeň
7. srpna: Plzeň – Karlovy Vary
10. srpna: Plzeň – Norimberk
12. srpna: Ml. Boleslav – Plzeň
14. srpna: Č. Budějovice – Plzeň
19. srpna: Plzeň – Litvínov
26. srpna: Plzeň – Slavia Praha
30. srpna: Rapperswil-Jona – Plzeň (turnaj v Norimberku)
31. srpna: Norimberk – Plzeň (turnaj v Norimberku)
2. září: Karlovy Vary – Plzeň (18.00)
4. září: Litvínov – Plzeň