Měnila se historie. Hokejisté plzeňské Škodovky drahnou řádku let doma v derby s Karlovými Vary vítězili, jenže teď selhali. Zápas předposledního kola základní části extraligy prohráli 1:3 a přišli tak o přímý postup do čtvrtfinále play-off.

Z postupové čtyřky Škodovku vytlačily České Budějovice. Plzeň totiž v posledním kole stojí, takže další body nepřidá a musí se začít chystat na ošidné předkolo play-off. V tom mohou Indiáni narazit znovu na Energii, která   ziskem tří bodů oživila ještě naději na posun do vyřazovacích bojů.

Pro oba rivaly bylo derby životně důležité. Škodovka hájila pozici v postupovém kvartetu, zatímco třináctá Energie měla stejně daleko do předkola play-off jako do baráže. A od začátku zápasu byla také aktivnější.

Hosté z lázní se dostávali častěji k ohrožení Pavláta v plzeňské bráně, ale selhávali v koncovce. Jako když v přesilovce Koblasa z dorážky už gólmana překonal, jenže puk projel mimo tyče.

Tomáš Chorý se raduje po vstřelení gólu na 2:1 ve Zlíně.
Plzeňský fotbalista Chorý věnoval vítězný gól manželce a dceři

V závěru třetiny do toho naplno šlápli i domácí, jenže Lukeše také nepřekonali. Dzierkalsovu teč Kaňákovy rány odklonil karlovarský strážce na tyč.

Ve druhé části se přes čtyři a půl tisícovky diváků už dočkaly gólů. Skóre otevřel v přesilovce po parádní kombinaci domácí Blomstrand. Jenže dravě napadající Energie dělala Škodovce dál problémy.

Sudí hostům odpustili vyhození kotouče mimo hřiště, naopak přísně vyloučili Dzierkalse, ale v přesilovce Černoch ještě šanci na vyrovnání spálil. Energetici však nepolevili a při hře pět na pět po pobídce zpoza branky překvapil Pavláta z úhlu Kohout. Bylo srovnáno.

Ve třetí dvacetiminutovce derby gradovalo a byla to Škodovka, která byla blízko klíčové trefy. Jenže Lukeš se překonával. Když nekrytý Lang pálil nad beton gólmana, Lukeš ještě stihl vytasit lapačku. A záhy znovu lapačkou zkrotil Blomstrandovu střelu zápěstím.

A platilo nedáš, dostaneš.

Karlovarští vyrazili do rychlého protiútoku a v čase 50:20 zaskočil vychladlého Pavláta ranou přes obránce Koblasa. Gólman máchl lapačkou do prázdna a Energie nakročila k vítězství. Plzeňští sice vzápětí hráli přesilovku, ale ani ve své parádní disciplíně si ke gólu nepomohli.

Záloha fotbalové Viktorie Plzeň (na archivním snímku hráči v červenomodrých dresech) porazila v generálce na třetiligové jaro SK Zápy 1:0.
Věřím, že jsme dobře připravení, hlásí trenér Parlásek po vítězné generálce

Oba celky šly na doraz.

Lukeš byl pod palbou, ale odolával. Škodováci museli riskovat, do brejku pláchl T. Rachůnek, ale i Pavlát tým podržel a pokus o bekhendový blafák ustál. Domácí pak v závěru sáhli ke hře bez gólmana a dokonce hráli v šesti na čtyři, jenže výhru Energie potvrdil trefou do opuštěné branky Černoch.

Hlasy trenérů

Miloš Říha (Plzeň): „První dvě třetiny to byl urputný hokej, nebylo to nic hezkého. Přesto jsme se dostali do vedení a měli únik na 2:0. Ale ve druhé třetině jsme nepůsobili dobře, hru jsme nezvládali, měli spoustu ztrát kolem modrých čar. Hráli jsme strašně složitě. Třetí třetina byla asi z naší strany nejlepší. Začali jsme se víc rvát, ale nevyužili jsme šance a dostali jsme ten gól my. Bohužel to takhle dopadlo.“

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): „V první řadě posílám velikou gratulaci do kabiny, hráči k utkání přistoupili velice dobře. Plzeň hraje v této sezóně výborně a zaslouženě je nahoře v tabulce. My jsme věděli, že nás nečeká nic jednoduchého, navíc v situaci v jaké jsme byli. Brankář Lukeš nám dlouho dával naději udržet se v zápase, domácí měli šance, pomohl nám. Dneska jsme to ubojovali, nebyl z to z naší strany nejhezčí výkon, nicméně jsme byli odměněni a za tři body jsme hrozně šťastní.“

ŠKODA PLZEŇ – ENERGIE KARLOVY VARY 1:3

Třetiny: 0:0, 1:1, 0:2. Branky a nahrávky: 25. Blomstrand (G. Thorell, Bulíř) – 34. Kohout (Černoch), 51. Koblasa (Pulpán), 60. Černoch. Rozhodčí: Lacina, Úlehla – Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1.

Střely na branku: 24:26.
Diváci: 4589.

HC Škoda Plzeň: Pavlát – Kaňák, Čerešňák, Graňák, Kvasnička, Budík, Hamšík – M. Lang, Mertl, Dzierkals – Suchý, Bulíř, F. Přikryl – Malát, Kodýtek, Schleiss – Blomstrand, G. Thorell, J. Dufek. Trenéři: Říha a Baďouček.
HC Energie Karlovy Vary: Š. Lukeš – Martin Rohan, Plutnar, Dlapa, D. Mikyska, T. Havlín, Pulpán, Parkkonen – T. Rachůnek, T. Mikúš, Flek – Kulich, Hladonik, Vondráček – Koblasa, Černoch, Kohout – Osmík, Jiskra, O. Beránek. Trenéři: Pešout a Mariška.