Přelom letopočtu si hokejisté Škody Plzeň orámovali výhrami a v extralize jsou po 35 kolech jedenáctí. Jen ale o bod za Zlínem, hájícím poslední místenku pro předkolo play-off. A to Západočeši postrádají pět, respektive s dlouhodobě zraněným Ryanem Hollwegem, šest hráčů.

Z prvoligového Kladna si proto šéfové klubu stáhli Romana Přikryla (21 let). Do boje naskočil také Petr Kodýtek (18), který se jen nedávno vrátil ze světového šampionátu dvacetiletých. Ve čtvrtém útoku s ním byli Matěj Chalupa (18) a Milan Švarc (20).

I s mladíky ale Indiáni u soupeřů řádili. Tři body sebrali v Mladé Boleslavi po výhře 4:2 a stejným poměrem zaskočili v novoročním duelu rozjeté Vítkovice.

Drtivý nástup Škodovky

Stalo se tak poprvé v sezoně a Plzeňští domácím přestřihli devět zápasů dlouhou bodovou šňůru. Navíc ostravskému týmu pokazili oslavy 80. výročí historicky prvního zápasu v nejvyšší domácí soutěži (3. 1. 1937: Vítkovice – Sparta).

„Vykročit do nového roku vítězstvím je vždy dobré," konstatoval útočník Dominik Kubalík. Škodovka předvedla drtivý nástup. Neuběhlo ani pět minut a vedla 2:0.

Na gól Miroslava Indráka jen po 61 sekundách navázal rychlým využitím přesilovky právě Kubalík. „Vlítli jsme na ně a soupeř byl zaskočený. A i když se postupně zvedali, tak jsme zápas ubojovali," hodnotil dravý forvard. Početní výhodu proměnil Kubalík jen po třech sekundách ranou bez přípravy. „To máme nacvičené. Káca (Petr Kadlec) mi to dal na volej, já zavřel oči a vystřelil. Nic jiného ani neumím," glosoval Kubalík svůj osmnáctý zásah v sezoně.

Snajpr Kubalík míří za obhajobou

Sedí tak zase pevněji v pozici nejlepšího snajpra soutěže a míří za obhajobou střelecké koruny z minulé sezony. „Bylo by fajn to obhájit, ale na prvním místě je tým. Potřebujeme hlavně bodovat," zdůraznil jednadvacetiletý střelec.

I ve Vítkovicích se ještě strhlo drama. Domácí dvakrát snížili na rozdíl gólu, ale Plzeň si vítězství vzít nenenechala.

„Definitivně rozhodl až náš čtvrtý gól. Důležitá byla ale i branka Jakuba Lva v přesilovce na 3:1, protože Vítkovice v těch chvílícíh tlačily, a tohle je zbrzdilo. Jenže pak znovu skórovaly, nám to sice nešlo, ale zvládli jsme to," těšilo Kubalíka.

Trefil se i Preisinger

Výhru v závěru po skvěle sehraném přečíslení zpečetil Miroslav Preisinger.

„Přes padajícího beka mi nahrával David Stach. Puk letěl vzduchem, takže jsem se bál, že mi přeskočí hokejku. Ale dopadl přesně na hůl a pak už jsem to neměl těžké. Brána byla odkrytá," říkal centr. V úvodu sezony překonával zranění ruky a střelecky se prosadil vůbec poprvé.

Konečně," ulevoval si Preisinger. Předtím v patnácti zápasech vyšel naprázdno, svůj úterní výkon ale podtrhl ještě gólovou asistencí. „Trenéři do mě hustí, že mám střílet a tlačit se do brány. Snažím se a konečně to vyšlo," radoval se.

Pokud chce ale Škodovka pomýšlet na posun v tabulce, musí vítězné vykročení do roku 2017 potvrdit v dalším utkání doma.

Jenže z minulých tří zápasů v HM Areně získali Indiáni jen tři body, když naposledy tu padli s Olomoucí po nájezdech. A v pátek od 17.30 hodin hostí aktuálně čtvrtý Litvínov. „Doma nám to tolik nejde. Nevím, proč, ale bylo by dobré to zlomit a udržet se na vítězné vlně. Kvůli bodům i kvůli fanouškům," prohlásil Dominik Kubalík.