Kladno, Plzeň nebo Vítkovice? Jeden z tria spadne do neatraktivní skupiny o záchranu. Dva vyrazí do duelů o titul.

Plzeň dnes svede bitvu o vše se Spartou, obhájcem titulu a už jistým účastníkem čtvrtfinále.

Zápas za asistence kamer ČT 2 začne v ČEZ Aréně v 17.30 hodin. Neúspěch si na západě Čech nepřipouštějí.

„Prostě porazíme Spartu a jedeme dál,“ věří Plzeňští, že to budou právě oni, kteří na poslední chvíli potvrdí místenku v postupující desítce.

Už proto, že Lasselsberger v play off v minulých třech sezonách chyběl.

„To nechceme dopustit,“ zní unisono z plzeňského tábora.

Přitom nejjednodušší pozici bude mít Kladno. Tomu stačí získat v duelu s Pardubicemi bod. A Vítkovice na jedenácté nepostupové příčce? Ty musí rovněž doma přemoci pražskou Slavii a potom čekat na klopýtnutí soupeřů.

Nejlépe osmý, ale také jedenáctý, mimo play off může po dnešku skončit Lasselsberger.

„Máme to ve svých rukách. Když Spartu porazíme, tak se nemusíme na další výsledky ohlížet. Jinak nemáme v předkole stejně co dělat,“ vyhlásil kapitán Tomáš Divíšek.

„Zatím nejdůležitější zápas sezony zvládneme,“ přidávají se jeho spolubojovníci.

„Ze všech stran slyšíme, že musíme. Ale to je svazující. Do klíčového duelu bychom měli jít odhodlaní. Chtít uspět, potom věřím, že si play off vybojujeme,“ naznačuje asistent Radim Rulík, na jakou vlnu spolu s koučem Miloslavem Hořavou mužstvo ladí.

Včera hned po dopoledním tréninku odvezli hráče do ústraní.

„Nic mimořádného, v play off jsou taková krátká soustředění běžná,“ říká Rulík o azylu na zámeckém statku Býkov severně od Plzně.

„Vyrazíme na procházku, možná do zoo. Večer se koukneme v telce na Ligu mistrů a další den na to vletíme,“ prozrazuje Tomáš Vlasák.

Myšlenek na hokej se však přesto nezbaví. „To se nedá, jde o hodně,“ připouští ostřílený forvard. „Nebýt v play off, to bychom si nezasloužili. Ale na to se nehraje, musíme si účast vybojovat.“

Plzeň vstoupí do rozhodujícího klání kompletní a Spartu předtím v sezoně vždy porazila. „Na to se nemůžeme ohlížet, stejně jako na fakt, že sparťané minulá tři utkání prohráli. Ten zápas musíme odmakat a bude dobře,“ věří Vlasák.

Předkolo play off začne v neděli 24. února. Hraje se na tři vítězné zápasy.

Ten zápas si budu užívat, říká Dvořák

Hrát naplno, ze všech sil, a přitom si užít jedinečnost nadcházejícího souboje. S tím půjde do dnešní bitvy se Spartou hokejový bojovník a srdcař Michal Dvořák.

„Neznám nic hezčího, než hrát tak důležitý zápas úplně nakonec a ještě před domácím publikem,“ tvrdí plzeňský útočník. Věří totiž, že poslední a rozhodující duel svého týmu v bitvě o play off si fanoušci nenechají ujít.

„Doufám, že přijde hodně lidí a my před vyprodanou halou ze sebe vyždímáme maximum,“ říká Dvořák.

Členem plzeňské družiny byl forvard i před čtyřmi lety, kdy se Lasselsberger naposledy probil do vyřazovacích bojů.

To předtím už téměř odepisovaná Plzeň rozstřílela v posledním kole doma Kladno 5:0, na úkor poražených pronikla do osmičlenného play off a potom došla až do semifinále.

„To jsou vzpomínky, které jen tak nevyprchají. Člověk si je občas připomíná, teď o to víc, že jsme v podobné situaci,“ připouští Dvořák, že se v plzeňské kabině o tehdejší spanilé jízdě modrobílých ze dna tabulky mezi vyvolené mluvíl.

„Jasně, že se tyhle záležitosti přetřásají. Jsou pro nás motivující,“ míní důrazné pravé křídlo.

A cesta k pokoření mistrovské Sparty?

„Sice jsme obhájce titulu v sezoně už třikrát porazili, ale každý zápas je jiný. Jiná je i důležitost utkání. Řeči nám nepomohou, musíme bojovat na doraz, jít za vítězstvím a pak věřím, že nám play off neunikne,“ vyhlašuje Dvořák.