Původně povolal reprezentační trenér Josef Jandač na tradiční turnaj Karjala čtyři nováčky. „Líbí se mi, jaké výkony v téhle sezoně podávají," řekl při nominaci na adresu kvarteta David Kämpf, Robin Hanzl, Michal Bulíř a Karel Vejmelka. Jenže pak přišly omluvenky a počet zelenáčů se rozšířil na dvojnásobek.

Na úterním srazu v Plzni se hlásili do služby také obránci Stanislav Dietz (Hradec Králové) s Tomášem Pavelkou (Litvínov) 
a útočníci Mladé Boleslavi Tomáš Hyka s Radanem Lencem.

„V první chvíli jsem tomu ani nevěřil," svěřil se novinářům hradecký zadák Dietz, momentálně druhý nejproduktivnější obránce extraligy. Životní formu potvrdil i v nedělním posledním kole před reprezentační pauzou, když přispěl k výhře nad Vítkovicemi gólem 
a asistencí. „Vždycky jsem býval spíš defenzivní bek. Asi jsem si ale před sezonou řekl, že chci něco změnit, a snažím se podporovat útok. Když na to tak koukám, tak se mi to zatím daří," povídal novopečený reprezentant.

Národní tým už má letos na podzim za sebou prestižní Světový pohár, „klasická" sezona pro něj ale startuje až nyní. Jandačovi svěřenci se ve čtvrtek v Plzni utkají od 18 hodin se Švédskem, pak se přesunou do Helsinek k víkendovým mačům 
s Finskem a Ruskem. Na rozdíl od zářijového dostaveníčka hvězd v kanadském Torontu je tentokrát hlavním cílem vyzkoušet na mezinárodní scéně neokoukané tváře a dát jim šanci pořádně se otrkat.

„Chceme dát prostor dalším klukům, ale zároveň vyhrát zápas a celý turnaj," uvedl Jandač po nominaci.

To ještě netušil, že bude mít na povel víc nováčků, než plánoval. Nejprve kvůli zlomené ruce vypadl obránce Tomáš Kundrátek, který se jako jediný ze současného kádru účastnil i Světového poháru. Pak se omluvili také další bek Vladimír Roth z Třince a útočníci Jan Buchtele z Jekatěrinburgu a Robert Kousal z Davosu.

Podobné je to ale i u soupeřů – třeba ruská sborná jede na Karjalu se sedmi nováčky a bez tradičních opor, Švédové povolali pět debutantů. I Jandač se rozhodl nechat doma některé ostřílené tahouny, jako jsou Roman Červenka, Vladimír Sobotka či Martin Erat. „Kluky, kteří mají z nároďáku větší zkušenost, teď vidět nepotřebujeme. Chceme, aby se soustředili na práci 
v klubu a taky si trochu orazili a měli čas na regeneraci, aby byli připravení na závěr sezony," prohlásil reprezentační lodivod.

V posledních třech letech skončili Češi na Karjale vždy poslední. Změní to nyní družina plná nováčků z tuzemské extraligy?